Royole FlexPai 2 vs Samsung Galaxy Z Fold 2: Katlanabilirler Savaşı

Samsung Galaxy Z Fold 2 son zamanlarda pek çok övgü topladı, ancak şehirdeki tek büyük ekran katlanabilir değil. Royole FlexPai adlı ticari olarak piyasaya sürülen ilk katlanabilir ürünün arkasındaki şirket olan Royole, yine kendine ait bir devam cihazı olan FlexPai 2 ile geri döndü. Şu anda her iki cihazım da yanımda olduğundan, bir karşılaştırma yapabileceğimi düşündüm – hatta Bu ürünlerin kapsamı dünyalar farklıysa.

Katlama felsefesi

Samsung ve Royole aynı fikre sahip olabilirler – ikiye bükülerek daha küçük bir akıllı telefon haline gelen bir tablet – ancak bu fikre karşı farklı yaklaşımlar benimsemişler. Galaxy Z Fold 2’nin ekranı içe doğru katlanarak kitap gibi kapanıyor; FlexPai 2’nin ekranı, katlanmış cihazı bir cilt gibi sararak geriye doğru bükülür – ikincisi, Huawei’nin Huawei Mate X ve Huawei Mate XS ile benimsediği aynı fikirdir.

Şahsen ben Samsung’un felsefesini tercih ediyorum çünkü katlanır ekran kullanılmadığı zaman korunuyor. Ancak teknoloji medyasında Huawei’nin (ve dolayısıyla Royole’un) yönteminin daha iyi olduğuna inananlar var.

Menteşe

Royole’un menteşesi daha etkileyici görünüyor çünkü tamamen düz bir şekilde katlanıyor, Galaxy Z Fold 2’nin menteşesi hala küçük bir boşluk bırakıyor. Her iki menteşe de çeşitli açılarda yerinde kalabilir, ancak Samsung’un menteşesi, katlanıp açıldığında kesinlikle gıcırdama olmadan daha sağlam hissediyor. Aksine, FlexPai 2’nin menteşesi ara sıra ses çıkarır. Samsung ayrıca menteşenin içine toz gibi küçük parçacıkları uzak tutmaya yardımcı olan mini fırçalar yerleştirdi ve popüler YouTuber JerryRigEverything’in yaptığı bir test videosu, Galaxy Z Fold 2’nin menteşesinin bir yığın çakıl ve ince tozla kaplanmış durumda başarılı bir şekilde hayatta kaldığını gösterdi. FlexPai 2 henüz aynı teste tabi tutulmadı, ancak Royole’un da aynı test için kendisine bir tane gönderdiğini biliyorum, bu yüzden Royole donanımının en azından zorlu testlere dayanabileceğinden emin görünüyor.

Katlanabilir ekranlar

Bu Samsung için bir heyelan galibiyetidir. Galaxy Z Fold 2’nin ana ekranı, FlexPai’nin 60Hz, 1920 x 1440, açıkça plastik ekranından daha yüksek bir yenileme hızına (120 Hz), daha fazla piksele (1768 x 2208), daha sıkı, neredeyse cam benzeri bir dokuya ve daha yüksek maksimum parlaklığa sahiptir.

Samsung Galaxy Z Fold 2 vs Royole FlexPai 2 - Katlanır Ekran

Ancak Royole’un ekranı, farklı katlama yöntemi nedeniyle daha az görünür bir kırışıklığa sahiptir ve biraz daha büyük olan (7,8 inç) 4: 3 en boy oranı, bölünmüş ekranlı metin ağırlıklı uygulamalar (örneğin, Twitter ve Chrome gibi) için daha uygundur. ). FlexPai 2’nin ekranı daha dikdörtgen şekilli olduğundan, dikey olarak tutulduğunda, altta tam bir klavye olsa bile içeriği görüntülemek için bolca yer vardır. Galaxy Z Fold 2’deki aynı kurulum, neredeyse kare şekli nedeniyle biraz daha sıkışık. Ancak yine de, Galaxy Z Fold 2’nin ekranı tamamen üstün bir teknolojidir.

Kameralar

Galaxy Z Fold 2, bir ana üçlü kamera sistemi ve her bir ekran için bir tane olmak üzere iki selfie kamerasından oluşan beş kamera içerir. FlexPai 2, hem ana kamera sistemi hem de selfie sistemi olarak ikiye katlanan tek bir dörtlü kamera modülüne sahiptir.

Galaxy Z Fold 2’nin kullanımı, ilk kez katlanabilir bir cihaza atlayan çoğu insan için çok daha kolay olacak, çünkü kamera kullanıcı arayüzü ve çekim şekliniz diğer Samsung telefonlarında olduğu gibi davranıyor. Ancak FlexPai 2, özçekimler için telefonu ters çevirmenizi gerektirir.

Fotoğraf kalitesine gelince, bence çok daha fazla kaynağa ve yılların akıllı telefon üretme deneyimine sahip olan şirketin daha yetenekli bir kameraya sahip olacağını söylemeye gerek yok – asıl soru Samsung’un ne kadar kazandığı ile ilgiliydi.

Örneklere baktığımızda, FlexPai 2’nin ana 64MP kamerasının sağlam ve hatta ortalamanın üstünde olarak sınıflandırılabilecek fotoğraflar ürettiğini düşünüyorum. Ancak Samsung’un ana 12MP kamerasına yan yana yerleştirildiğinde Royole’un renk bilimi daha az dinamik aralıkla daha sönük.

Geceleri iki telefon arasındaki boşluk biraz genişliyor.

Ancak FlexPai 2, ana kamera modülünün bir parçası olan özel bir 32MP portre lensine sahip olduğu için, Galaxy Z Fold 2’nin 10MP selfie kameraları bir delikte küçük bir lens olduğu için özçekimlerde kazanır. Aşağıdaki örneklerde Galaxy Z Fold 2’nin özçekimi, FlexPai’lere kıyasla biraz yumuşak görünüyor.

Yazılım

Unutulmaması gereken ilk şey, FlexPai 2’nin GMS’yi tam olarak desteklememesidir, çünkü şu anda yalnızca Çin’e yönelik bir cihaz gibi görünmektedir. Google Play Hizmetlerini birkaç kez yandan yüklemeyi denedim ve Play Store’un düzgün yüklenmesini sağlayamadım. Merakla, YouTube ve Google Haritalar iyi çalış FlexPai 2’de, bu da yazılımın içinde Google Hizmetleri çerçevesinin bazı görünümlerinin bulunduğunu ima eder.

Bu Google dışı gerçek tek başına Galaxy Z Fold 2’ye anında galibiyet vermelidir. Ancak yine de her markanın neler sunduğuna bir göz atalım. Samsung’un Galaxy Z Fold 2 yazılımı, daha küçük ekrandan daha büyük ekrana sorunsuz bir şekilde atlayan uygulamalarla oldukça iyi çalışıyor. Dikdörtgen biçiminde olması gereken uygulamalar için (Instagram gibi) daha büyük ekrana mektup kutusu eklendi, bu nedenle Katlama 1’in biçimlendirme sorunlarından hiçbirine sahip değil.

FlexPai 2’nin WaterOS adlı kullanıcı arayüzü şaşırtıcı derecede pürüzsüz. UI, daha küçük bir akıllı telefon formundan daha büyük bir tablet formuna çok fazla gecikme veya kesinti olmadan değişir ve çoğu uygulama da iyi yüklenir, ancak Instagram gibi bazı uygulamaların FlexPai 2’ye dikey yönde yüklenmesi gerekir.

Her iki telefon da çoklu görevi benzer şekilde hallediyor, ikinci bir uygulamayı bölünmüş ekran modunda hemen başlatmanıza izin veren bir açılır menü ve üçüncüsü seçeneği. Samsung’un Galaxy Z Fold 2 için One UI, dördüncü (veya beşinci veya altıncı) bir uygulamayı açmanıza izin verir, ancak bunlar kayan pencere modunda olmalıdır; FlexPai 2, aynı anda üçlü uygulamada maksimuma çıkar.

Gerçek dünya cihazı olarak genel kullanım

FlexPai 2 birçok Google uygulamasını çalıştıramadığından, cihazı kullanılamaz olarak yazmak kolaydır. Ancak geçen yıl Google’sız telefonları kullanmak zorunda kaldım (Huawei Mate 30 Pro, Huawei P40 Pro, Huawe Mate XS) ve benim için çekirdek GMS’ye sahip olmamanın bir güçlük olduğunu fark ettim. ama tam bir anlaşma kırıcı değil. Gmail ve Google Takvim, Microsoft Outlook gibi üçüncü taraf bir istemciyle ve WhatsApp, WeChat, Slack, Instagram, Twitter gibi kullanmam gereken diğer önemli uygulamaların tümü GMS olmayan cihazlarda çalışır.

Ayrıca, Huawei’nin aksine, Royole’un GMS eksikliği ABD hükümeti tarafından bir yetki değil, bir seçim gibi görünüyor. Bu, Royole’un bunu Çin dışında satmak isterse, Google uygulamalarını orada iyi bir şekilde alabilmesi gerektiği anlamına gelir. Dezavantajları, karar ve seçim üzerinedir ve içsel bir sınırlama değildir.

Samsung Galaxy Z Fold 2 vs Royole FlexPai 2 - Tek Elle kullanım

Ancak tüm bunları söyledikten sonra, Galaxy Z Fold 2’nin kullanımı hala çok daha kolay. Katlandığında bir şeker çubuğu (veya uzaktan kumanda) şeklindedir, bu yüzden tek elle kullanılabilen bir cihazdır. Bu arada FlexPai 2, katlandığında bile geniştir ve biraz erişim sağlar. Ayrıca plastik esnek ekranın her zaman açıkta kalması konusunda da endişeliyim. Daha sonra daha iyi bir kamera ve daha parlak ekran ekleyin, bu Samsung Galaxy Z Fold 2 lehine başka bir dengesiz ilişki.

Samsung Galaxy Z Fold 2 ve Royole FlexPai 2 farklı hedefleri kovalıyor

Dürüst olmak gerekirse, bu makaleyi yazmaya başladığımda Galaxy Z Fold 2’nin çoğu kategoriyi, bazıları da heyelanla kazanacağını biliyordum. Ancak bu iki telefonun farklı hedefleri ve tutkuları olduğunu belirtmekte fayda var. Samsung, satılan birim bazında dünyanın en büyük telefon markasıdır ve Galaxy Z Fold 2, dünya çapında satılan ana akım bir ürün olmayı hedeflemektedir. Royole, mobil ortamda bilinmeyen bir şey ve FlexPai 2 şimdiye kadar sadece Çin’de satılıyor ve şirketin ekran teknolojisinin bir ana akım telefon olma girişiminden çok bir vitrin olması amaçlanıyor.

İki şirketin ölçeğini ve bu projelerin kapsamını düşündüğünüzde, neredeyse bir David vs Goliath karşılaşması ve bence başarısız olmasına rağmen, Royole iyi bir gösteri ortaya koydu.

    Galaxy Z Fold 2

    Şu anda satın alabileceğiniz en iyi katlanabilir ürünü istiyorsanız, Galaxy Z Fold 2’den başkasına bakmayın. Royole ve diğerleri kesinlikle rekabet sunuyor, ancak Galaxy Z Fold 2 tüm katlanabilir cihazların takip etmesi gereken ölçütü belirliyor!

Bir cevap yazın