Rumen diyeti ve önemli ipuçları ve talimatlar

Rumen diyeti Çoğu insan sıklıkla yağ ve kilo alımından, özellikle de karın veya işkembede artıştan şikayet eder ve bu rumenin varlığı, yetersiz beslenmeden veya yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır, ayrıca genetik faktörler ve diğer birçok faktörden kaynaklanıyor olabilir. Pek çok insanın, özellikle kadınların, herhangi bir çıkıntı olmadan düz bir göbekle çekici ve simetrik görünmek istediğini görüyoruz.

Rumen diyeti nasıl çalışır?

Birçoğunun gün içinde izlediği yanlış alışkanlıklar arasında, yanlış oturma veya ayakta durma, tüm bunlar bedeni ve şeklini, mideyi ve boyutunu etkiler. Dik durmanın ve vücudu sıkılaştırmanın karın kaslarını güçlendirmesinin yanı sıra vücuttaki enerji seviyesini artırdığını, bunun yanında akciğerlerin boyutunu büyütmeye yardımcı olduğunu görüyoruz.

  • Spor egzersizlerine, özellikle karın egzersizlerine ilgi.
  • Küçük miktarlarda vücuda fayda sağlayan iyi beslenmeye dikkat edin.
  • Sindirim sistemi sağlığına dikkat, sindirim ve psikolojik rahatsızlıklardan uzak durun.

Rumen diyeti nedir?

İnce bir vücut ve gergin bir karın elde etmek amacı ile karın bölgesinde ve bel çevresinde biriken yağlı kitleleri yakmak için özel olarak tasarlanmış bir diyettir ve bu diyet iki haftaya kadar çok kısa bir sürede vücudu yaklaşık 5 ila 6 kilogram kaybeder. Bu diyetin sadece bir haftalık bir süre için tasarlandığını ve tekrarlanabileceğini ve iki hafta sonra daha fazla olmayacağını ve bir doktora veya zayıflama uzmanına danışmanın tercih edildiğini belirtmek gerekir.

Rumen diyeti nasıl takip edilir

Öğünleri ve bileşenlerini göstereceğiz ve bilginiz için öğünler sadece 3 öğün olacak ve kahvaltının sabit olduğunu göreceğiz, böylece kişi diyetini kolaylaştıracak, onu mahrum bırakmayacak, can sıkıntısını azaltacaktır.

İlk gün

kahvaltı: Diyet süresince o öğüne yürüyebilir ve bahsedeceğimiz alternatifleri değiştirebiliriz:

  • Kahvaltı yapmadan önce aç karnına 3 bardak ılık su.
  • Bir somun ekmek, tercihen baladi ekmeği.
  • Haşlanmış yumurta veya süzme peynirden (falah) bir parça peynir veya limon ve biraz yağ ile bakla (sadece 10 kaşık).
  • Greyfurt suyu gibi tercihen taze bir bardak meyve suyu veya meyve parçaları yemek (bu daha iyi).
  • Bir fincan çay ya da bir fincan kahve, kahvaltıdan sonra bir süre içilir, ayrıca şekersiz içilmesi ya da biraz ya da alternatifi kullanılması tercih edilir.

Öğle yemeği: Bir tabak karışık sebze çorbası (bezelye + havuç + fasulye + kabak) veya ıspanak + iki haşlanmış yumurta + çeyrek somun ekmek.

akşam yemeği: Bir tavuğun dörtte biri ve kabuğu çıkarılmalıdır (haşlanmış / ızgara) +5 tane havuç + 5 küçük domates ve yatmadan önce bir meyve yenebilir.

İkinci gün:

Öğle yemeği: Meyve salatası tabağı ve taze olması gerekiyor.

akşam yemeği: Çeyrek somun ekmek + bir tabak yeşil salata + çeyrek kilo ızgara balık.

üçüncü gün:

Kahvaltı ve öğle yemeği: Tıpkı ikinci günkü gibi.

akşam yemeği: Çeyrek somun ekmek + iki haşlanmış yumurta + bir tabak yeşil salata.

dördüncü gün:

öğle yemeği: Tavuk göğsü (ve kişinin beğendiğine göre ızgara veya haşlama yapılabilir) + meyve ve greyfurttan meyve tercih edilir (büyük fayda sağladığı için) + domates dilimleri ve kişi hem öğle hem de yemek arasında ara öğün olarak greyfurt meyvesi yiyebilir akşam yemeği.

akşam yemeği: Çeyrek kilo ızgara balık yenebilir + bir tabak yeşil salata ve ardından bir fincan çay veya şekersiz bir fincan kahve.

Beşinci gün yemekleri

öğle yemeği: Hafiftir ve ikinci ve üçüncü günden sonraki öğle yemeği ile aynıdır, bir tabak taze meyve salatası.

akşam yemeği: Bu yemek 2 adet haşlanmış yumurta + domates dilimleri veya küçük bir tabak salata + yarım somun belediye ekmeği + bir parça süzme peynirden oluşur.

Altıncı gün sistemi

öğle yemeği: Dörtte bir baladi somunu + bir tabak yeşil salata + iki haşlanmış yumurta.

akşam yemeği: Yeşil salata tabağı + çeyrek kilo haşlanmış veya ızgara et

yedinci Gün

öğle yemeği: İki haşlanmış yumurta + bir tabak ıspanak veya bir tabak sebze çorbası, ihtiyaç duyulduğunda birkaç çeşit sebzeden oluşur ve olabilir (bezelye + kabak + havuç + … diğer malzemeler.

akşam yemeği: Çeyrek kilo ızgara balık + çeyrek somun baladi ekmeği + bir meyve, tercihen yatmadan önce.