Saç incelmesi ve dökülmesi için bakım ipuçları

123rf – Jarungthip Jarin

Kızların çoğu saç dökülmesi probleminden muzdariptir ve özellikle saçlarını günlük olarak birleştirdiğinde ve saçlarının zayıf ve sert ve yoğun bir şekilde ellerinde düştüğünü gördüğünde, onlara büyük rahatsızlık verir.

Bu da onu endişeli hissettirir ve bu yoğun ve sürekli dökülmenin bir sonucu olarak saçlarının dökülmesinden korkar. Saç derisine uygun beslenmeyi sağlayan bazı unsurları ve besinleri göz ardı ederken, saça özen göstermemek, sağlıklı ve doğru beslenmemek gibi saç dökülmesine yol açabilecek birçok faktör ve neden vardır ve bu sayede saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur ve zayıf, dökülen ve kırılgan saçları önler.

Bu nedenle, bugün size zayıf ve dökülen saçları tedavi etmek için birkaç ipucu sunmak istiyoruz.

1- Egzersizle doğru beslenme

Adımlarını düzenli ve doğru bir şekilde takip edebileceğiniz en önemli ipuçlarından biri, en önemlileri sebze ve meyveler olmak üzere saçınızın güçlenmesine ve dökülmesinin önlenmesine yardımcı olan sağlıklı ve faydalı yiyeceklere özen göstermektir. En önemlileri domates, havuç, brokoli, lahana, portakal ve limon olmak üzere büyük oranda vitamin, protein ve birçok mineral ve temel element içerir. Ayrıca deniz ürünleri, saç köklerinin dökülmesini önleyen omega-3 asitleri bakımından zengindir. Sıklıkla saç dökülmesine, kırılganlığa ve halsizliğe neden olan anksiyete ve gerginlik hissini ortadan kaldırdığı için düzenli egzersiz yapmak gerekir.

2- Dağınık saç stillerine güvenin

Saç dökülmesi ve saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya olan canım, sizin için önemli ipuçlarından biri, saçı çekmeye ve saç tellerini önemli ölçüde çekmeye bağlı olmayan dağınık saç stilleri, zayıf saç köklerine yol açan ve böylece kalın ve bol dökülmeye başlayan kafa derisi enfeksiyonlarıdır. Gevşek topuz ve gevşek at kuyruğu gibi rastgele ve dağınık saç stillerine bağlı kalmaya çalışın. Bu, saçı boyayan ve düzleştiren kimyasalların kullanımını azaltırken, saç köklerini beslemeye yardımcı olan, kırılmasını önleyen, zayıflıklarını ve hasarlarını azaltan nemlendirici kremler ve doğal tarifler uygulamaya özen gösterir.

3- Saçınızı ıslakken fırçalamayın

Saç dökülmesine neden olan ve onu kırık uçlara ve halsizliğe karşı daha savunmasız kılan faktörlerden biri, saçları ıslakken taramak ve çırpmaktır, ancak saçınız kuruyana veya hafifçe nemlenene kadar beklemeniz, ardından taramaya başlamanız ve tarakla taramaya güvenmeniz gerekir ve fırça kırılmayı ve hasarı engellemez. Daha sonra saçınızı uzun süre aşağıda bırakın ve saç tellerini çekmeye yardımcı olurken ıslak bağlamayın. Saçları tamamen yok edebileceği için saç kurutma makinesi veya düzleştirici kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Ancak kıvırcık saçları düzeltmeye ve kıvrımlarından kurtulmaya katkıda bulunan bazı doğal maskeler ve tarifler kullanabilirsiniz.

4- Saçınızı güneşe maruz bırakmayın

Saçınızı güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına maruz bırakmamak için olabildiğince deneyin hanımefendi, saç tellerinizin iltihaplanmasına ve kafa derisinin süperoksit bileşikleri salgılamasına neden olur. Saç dökülmesine ve hasarına neden olur. Sabah aşağı inmeden önce, saç tellerinin güçlenmesine katkıda bulunan kan dolaşımını uyarırken kafa derisine kan akışına yardımcı olan ılık yağ banyosu kullanın. Daha sonra az miktarda zeytinyağı, acı badem yağı, hindistancevizi yağı veya başka herhangi bir doğal bitkisel yağı ısıtın. Bu ılık yağı saçınıza uygulayın, saçınızı sıcak suya batırılmış bir havluyla örtün, bir saat bekletin, sonra saçınızı iyice yıkayın ve saçınıza uygun iyi bir şampuan kullanın.

5- Sarımsak tarifini kullanın

Saç dökülmesi ve zayıf saç problemi yaşıyorsanız, bu soruna hitap eden ve saç dökülmesini bol miktarda azaltan önemli ipuçlarından biri olarak kabul edilen bu tarifi kullanmalısınız çünkü sarımsağın saçların yeniden büyümesinde mucizevi faydaları vardır ve yoğunluğunu arttırır. İki diş ezilmiş sarımsağı iki yemek kaşığı hint yağı ile karıştırın ve karışımı güzel bir masajla saçınıza uygulayın, ardından yarım saat saçınızda bekletin ve durulayın. Saç dökülmesini önlemek için bu tarifi haftada bir uygulamanız önerilir.