Sağlıklı bir diyete ulaşmak için ipuçları

123rf – aylak

Hastalıktan ve obezite ve obezite riskinden uzak, iyi ve sağlıklı bir sağlığa sahip olmak için sağlıklı ve doğru gıda seçimine güvenmelisiniz.

Sağlıklı bir gıda dengeli ve belirli miktarlarda tüm besinleri içermelidir ve bu, doğru bir beslenme dengesi sağlamak için günlük olarak uyulması gereken bazı önemli tavsiyelere ve adımlara ihtiyaç duyar. Bu nedenle bugün sizler için bir araya getirdik sevgili hanım, gün içinde sağlıklı beslenme dengesi sağlamanıza yardımcı olacak birkaç önemli ve faydalı ipucunu sizler için derledik ve bu yazımızda sizlere bundan bahsedeceğiz.

1- Proteinli öğünler yiyin

Gün içinde beslenme dengesini sağlayan en önemli ipuçlarından biri hanımefendi, vücudunuza enerji ve canlılık kazandırmak, uyuşukluk, tembellik, kalıcı uyku hali ve uykuda kestirmek zorunda kalmamak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu amino asitleri tam olarak elde etmek için ister bitki ister hayvan olsun protein yönünden zengin öğünler ve besinler yemektir. Hayatınızda kalıcı olarak düzensizliğe neden olur, bu nedenle yüksek oranda hayvansal protein içeren yiyecekler, öğle yemeğinde ancak belirli miktarlarda yenen balık, et ve kümes hayvanlarının yanı sıra her türden süt ürünleri, yumurta ve peynirdir, ancak yağsız seçilmesi de gereklidir. Baklagiller, mercimek, nohut, fasulye ve yulaf ve kinoa gibi tam tahıllar gibi baklagillerde bulunan çok sayıda bitki proteini içeren yiyecekler yiyin.

2- Sebze ve meyve yiyin

Vücudunuzun başta turunçgiller ve ıspanak, brokoli ve lahana gibi birçok yapraklı sebzede bulunan C vitamini başta olmak üzere meyve ve sebzelerde bulunan birçok vitaminden, mineraller ve sağlıklı besinler bakımından zengin sebze ve meyvelerden yararlanabilmesi için gün içinde taze sebze ve meyvelerden de pay almanız gerekir. Vücudu kronik ve ciddi sağlık hastalığı risklerine maruz kalmaktan korumak için kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir gibi sebze ve meyve rasyonları yemek, kabızlığı veya ishali önlediği ve aynı zamanda ruh halini iyileştirdiği ve sağlıklı bir kalbi çok fazla koruduğu için zararlı hastalıklar ve sağlık durumları için önleyici tedaviler olarak kabul edilir. Zararlı kan kolesterolü olmaması nedeniyle az kalori içerdiği için vücutta biriken yağların yakılmasına da yardımcı olur.

3- Nişastalı yiyecekler yiyin

Gün içerisinde diyetinize katılan en önemli besinler arasında büyük oranda nişasta ve karbonhidrat bakımından zengin besinler vardır, gün boyu tokluk hissi verir ve bol miktarda yemek yeme isteğinizi azaltır, çünkü sindirim sisteminin sağlığını koruyan ve hayati fonksiyonlarını iyileştiren yüksek oranda diyet lifleri içerirler, Karbonhidratlar mideyi yumuşatıp bağırsak hareketini düzenleyip böylece kabızlık veya hazımsızlık insidansını azalttığı için ve nişasta ve karbonhidrat içeren en önemli besinler arasında pirinç ve haberler yer alırken, kahverengi pirinç ve kahverengi haberler de yemek ve kilo artışına neden olmamak için beyazdan uzak durmak tercih edilir. Kahvaltıda ve öğle yemeğinde az miktarlarda, vücuda enerji sağlayan nişasta bakımından zengin makarna ve patatesleri de yiyebilirsiniz.

4- Baharat ve baharat yiyin

Günlük beslenme dengesinin sağlanmasında en önemli şeylerden biri de sindirim sürecini hızlandırmak ve vücut dışındaki toksin ve mikroplardan idrar yoluyla kurtulmak için ana diyetlere doğal baharat ve baharatların eklenmesi ve ayrıca vücudun gıdalardaki besinleri hücrelere aktarmasına yardımcı olur. Ve diğer vücut dokuları, baharatların ve baharatların gıdalara kattığı harika lezzete ve kendine özgü tada ek olarak, en önemlisi, tadı hiçbir yiyecekten yoksun olan karabiber, kan dolaşımını büyük ölçüde uyaran karabiber, ayrıca vücudu toksinlerden ve zararlı bakterilerden arındırmaya çalışan kimyon ve biber. Kekik baharatlarının yanı sıra kırmızı biber, zerdeçal, köri, zencefil, tarçın, çörek otu ve çok daha fazlası.

5- Sıvı ve bitkisel içecekler için

Ayrıca, ister buzlu ister sıcak olsun, meyve suları ve bitki çayı içeren doğal içecekler ve sıvıları içmeyi unutmamalıyız, bu adım günlük beslenme dengesini sağlamanın en temel adımlarından biridir, bu nedenle vücudu gripten korumak için sabahları bir bardak portakal suyu içmeyi unutmayın. Ve mevsimsel soğuk algınlığı, yabancı cisimlerin dışarı atılmasında ve vücut hücrelerine nüfuz etmemesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalıştığı için, elma suyu, ananas suyu ve nar suyunu yedikten iki saat sonra zencefil çayı, yeşil çay, yasemin veya papatya çayı içmek gerekir. Sindirim ve vücut tarafından alınan yağlardan kurtulmak için.