Sağlıklı bir hamilelik için hızlı bir rehber

123rf – www.123rf.com/profile_georgerudy

Her kadın evlendikten sonra anne olma hayali kurar ve doktorundan bir çocuğa hamile olduğu haberini aldığında içinde neşe, şaşkınlık, korku ve gerginlik arasında birçok çelişkili duygu başlar.

Yakında hamile kalmayı planlıyorsanız veya zaten hamileliğin ortasındaysanız, hamileliğinizin güvenli ve sağlıklı bir şekilde geçmesi ve sağlıklı bir bebeğin doğması için en önemli ipuçlarını bilmelisiniz. Kesinlikle arkadaşlarınızdan ve akrabalarınızdan hamilelikle ilgili bazı tavsiyeler alacaksınız, bazıları doğru ve bazıları yanlış olabilir, bu yüzden önce doktorunuza danışmalısınız.

Kendinizi başlangıçtan doğum anına kadar sağlıklı bir hamileliğe hazırlamak için, hayatınızın bu harika dönemi için doktorların en önemli tavsiyelerini sizlere sunuyoruz, takip ediyor ve sağlıklı bir hamileliğin tadını çıkarın.

Bir doktora gidin ve gerekli kontrolleri yapın

Girişte hanımımdan bahsettiğimiz gibi, hamilelikte sürekli ve düzenli olarak doktoru ziyaret etmek, doktoru ziyaret etmek ve hamilelikte size gelebilecek herhangi bir sorun veya hastalık olmadığından ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için gerekli tüm kontrolleri yapmak daha iyidir.

Kocanız, sağlıklı olduğundan ve vücudunun yakın ilişki yoluyla size bulaşabilecek ve size ve fetüse zarar verebilecek herhangi bir hastalıktan arınmış olduğundan emin olmak için doktora gitmelidir. Vücudunuzda kalsiyum, demir ve çinko eksikliği gibi bunların yerini alacak minerallerin eksik olup olmadığını anlamak için hamilelik boyunca gerekli testleri de yapmalısınız. Bu kontroller ayrıca fetüsün sağlığı ve güvenliği konusunda size güvence verir.

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak

Hayatınızı eskisi gibi normal ama sağlıklı bir şekilde yaşamalı ve gebelikten korunmayı hesaba katmalısınız. Doktorlar, sizi rahat bir doğum eylemine hazırlamak için hamilelik ve egzersiz sırasında, özellikle Kegel egzersizlerinde hareket etmenizi tavsiye ediyor.

Egzersiz yapmak, değişen hormonlar nedeniyle tüm kadınların hamilelik sırasında doğal olarak yaşadığı istenmeyen kiloları almanızı engelleyecektir. Bil ki canım, hamilelik sırasında 10-15 kilogram kilo almanın çok normal olduğunu ve bu fazla kiloları doğumdan sonra kolaylıkla verebilirsiniz.

Sağlığınıza ve eşinizin sağlığına dikkat edin

Hamileliği ve daha sonra doğurganlığınızı etkileyen yiyeceklerden uzak durmaya özen göstererek düzenli olarak bal için. Aşırı yemekten kaçının. Aşırı şeker alımı vücuttaki adrenalin hormonunu artırır. Bu hormon vücutta arttığında, esas olarak hamilelikten sorumlu olan progesteron hormonuna müdahale eder.

Folik asit içeren yiyecekler yemeye özen göstermeli ve bir doktora danışmadan önce ağrı kesiciler, antibiyotikler veya kimyasal maddeler içeren diğer ilaçlardan kaçınmalısınız. Hamilelik sırasında fetüse yiyecek sağlamak için vücudunuzu ihtiyaç duyduğu birçok unsurdan mahrum bıraktığınız için katı diyetler uygulamayın.

Rahatlayın ve stresten kaçının

Derin bir nefes alırken gözlerinizi kapatıp rahat nefes alırken yoga ve meditasyon gibi faydalı gevşeme egzersizleri yaparak strese neden olan rahatsız edici düşünceleri önleyebilirsiniz. Rahatsız edici düşünceleri, örneğin doğumdan sonra bir bebeği hayal etmek veya sizin aranızda meydana gelen bir durumu hayal etmek veya onu okşayarak veya beslerken göz ardı edebilirsiniz. Ayrıca mutlu durumları hatırlayabilir veya kocanız veya ailenizle yaşadığınız mutlu anılarınızı geri getiren mutlu resimler izleyebilirsiniz. Gözlerinizi kapatın ve yeşil bir bahçe, rengarenk ve güzel çiçekler veya berrak bir deniz ve mavi gökyüzü gibi harika bir manzara hayal edin. Tüm bunlar, aktivitenizi yeniden kazanmanızı ve sizi etkileyen olumsuz düşüncelerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sigara ve kafeinden kaçının

Sigara içmek ve çay, kahve gibi kafeinli içecekler içmek düşük kilolu bir bebeğin doğmasına neden olur veya çok fazla tükettiğinizde stresli olabilirsiniz. Sağlığınızı ve tam beslenmesini vücudunuzdan alan fetüsün sağlığını korumak için bunlardan kaçınılmalıdır, öyleyse neden vücudunuza zarar veren ve sonra size zarar veren şeyler yiyorsunuz?

Doktorlar, hamileliğin ilk aşamasında çatlamış dudaklı veya yarıklı bir çocuğun doğum olasılığında hafif bir artışa yol açtığı için, gün içinde birden fazla fincan çay veya kahve içmemenizi ve sigaradan tamamen kaçınmanızı tavsiye eder.