Samsung ve LG Display, ABD kısıtlamaları nedeniyle Huawei’ye ekran paneli tedarik etmeyi durduracak

Huawei, geçen yıl ABD Ticaret Bakanlığı’nın “Varlık Listesi” ne yerleştirildiğinden beri, Çinli akıllı telefon devi bir mola veremiyor gibi görünüyor. Bir dizi darbenin sonuncusu, ABD kısıtlamaları nedeniyle Huawei’nin amiral gemileri için panel tedarik etmeyi bırakması beklenen Güney Koreli ekran üreticilerinden – Samsung Display ve LG Display – geliyor.

ABD yönetimi kısa süre önce Huawei’ye yönelik kısıtlamaları sıkılaştırdı ve şirketle iş yapmak isteyen tüm taraflar için yeni bir lisans şartı duyurdu. Yeni kısıtlamalar 15 Eylül’de yürürlüğe girecek ve ardından gerekli lisansa sahip olmayan şirketler Huawei’ye bileşen tedarik etmeyi bırakacak. Tayvanlı yonga üreticisi MediaTek gibi bazı şirketler yeni lisans için çoktan başvurmuş olsa da, Güney Koreli yayın Chosun Biz Kısıtlamalar yürürlüğe girdikten sonra hem Samsung Display hem de LG Display’in Huawei’ye panel sağlamayı durduracağını bildirdi.

Bir açıklamada ReutersLG Display, Huawei’ye sınırlı sayıda panel tedarik ettiği için ABD kısıtlamalarının şirket üzerinde minimum etkiye sahip olacağını söyledi. Samsung Display ise konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Farkında olmayanlar için, Huawei kaynakları çeşitli üreticilerin panellerini sergiliyor. Bunlar, yukarıda belirtilen Güney Koreli üreticileri ve Çinli üreticiler BOE ve CSOT’u içerir. Huawei cihazlarındaki ekranların büyük çoğunluğu Çinli üreticilerden gelirken, şirketin premium cihazlarında Samsung Display’den OLED paneller kullandığı biliniyor. Örneğin, Huawei P40 Pro + yalnızca Samsung’un OLED ekranlarını kullandı, P40 Pro BOE, LG Display ve Samsung Display’den ekranlar kullandı ve eski P30 serisi Samsung Display’den OLED paneller kullandı. Bu, Huawei’nin yine de Çinli ortaklarından OLED ekranlar alabileceği anlamına gelirken, yeni nesil amiral gemileri en yüksek kaliteli OLED panellere sahip olmayabilir.


Reuters üzerinden