Samsung’un yeni ISOCELL serisi, gelecekteki akıllı telefonlarınızda daha küçük kamera darbeleri vaat ediyor

Bu yılın başlarında Mayıs ayında 50MP ISOCELL GN1 görüntü sensörünün piyasaya sürülmesinin ardından Samsung, 0.7μm piksel ürün serisi için yeni bir ISOCELL görüntü sensörü serisini duyurdu. Yeni seri, aynı çözünürlüğe sahip 0,8 μm sensörlerden yüzde 15 daha küçük olan ve kamera modülünün yüksekliğini 10’a kadar azaltan dört sensör içerir – 108MP ISOCELL HM2, 64MP ISOCELL GW3, 48MP ISOCELL GM5 ve 32MP ISOCELL JD1 yüzde. Daha küçük form faktörü sayesinde, yeni ISOCELL sensörleri OEM’lerin yaklaşan akıllı telefonlarda kamera çıkıntısının boyutunu azaltmasına yardımcı olabilir.

Samsung ISOCELL 0.7 mikrometre serisiSamsung ISOCELL 0.7 mikrometre serisi

Yeni ISOCELL sensör serisinden bahseden Samsung Electronics’deki sensör işinin başkan yardımcısı Yongin Park, şunları söyledi: “Samsung, daha küçük bir pakette daha fazla piksel sunmak için ISOCELL Plus ve Smart ISO gibi yeniliklere öncülük etmeye devam ediyor. Geçen yıl Samsung, endüstrinin ilk 0.7μm piksel görüntü sensörünü ve ilk 108MP sensörünü tanıttı. Şimdi, yarının mobil cihazlarının daha geniş bir yelpazesinde yüksek çözünürlüklü görüntüler ve daha şık tasarımlar sağlayacak çeşitli seçeneklerle daha fazla gelişmiş piksel teknolojisini mobil kameralara getiriyoruz. “

Samsung ISOCELL 2.0

Yeni 0,7 μm ISOCELL sensörlerinin, daha küçük piksel boyutuna rağmen bol miktarda ışık toplayabilmesini sağlamak için Samsung, sensörlere ISOCELL Plus ve Smart ISO teknolojilerini dahil etti. Ek olarak Samsung, bu yılın sonlarında piyasaya çıkacak 0.7μm ürünlerinde ISOCELL 2.0 adlı gelişmiş bir piksel teknolojisini piyasaya süreceğini açıkladı. Yeni teknolojinin hücreler arasındaki duvar yapısını daha da geliştirmesi ve mevcut nesil ISOCELL Plus teknolojisine kıyasla yüzde 12’ye kadar ek ışık duyarlılığı sağlaması bekleniyor.

İşte Samsung’un en yeni ISOCELL görüntü sensörü serisinde kullanılan teknolojiler hakkında daha fazla ayrıntı:

  • ISOCELL HM2, Samsung’un HMX ve HM1’i takip eden üçüncü 108MP görüntü sensörüdür. Yeni sensör, 0,8 μm tabanlı öncekilerden yüzde 15 daha küçüktür ve kamera modülünün yüksekliğini yüzde 10 azaltır. HM2, daha hızlı ve daha etkili bir faz algılamalı otomatik odaklama çözümü olan Super PD’ye sahiptir ve HM1’e çok benzer şekilde, dokuz piksel gruplama teknolojisi ve 3x kayıpsız yakınlaştırma ile birlikte gelir.
  • ISOCELL GW3, genel cihazlar için optimize edilmiş bir 64MP sensördür. Daha küçük piksel boyutu nedeniyle, GW3’ün optik boyutu Samsung’un 0.8μm 48MP sensörüyle neredeyse aynıdır. Sensör, daha keskin hareketsiz görüntüler ve daha sabit videolar için cayro tabanlı elektronik görüntü sabitleme (EIS) ile birlikte kullanıcıların yüksek renk doğruluğuna sahip parlak görüntüler çekmelerine yardımcı olan Tetracell ve Smart ISO gibi teknolojilere sahiptir. Sensör, saniyede 60 kare ile 4K çözünürlüğe kadar video kaydını destekler.
  • ISOCELL GM5, teleskopik veya ultra geniş açılı kameralarda kullanılmak üzere tasarlanmış 48MP bir sensördür. GM5, 5x optik yakınlaştırma sensörü olarak kullanıldığında, kamera çıkıntısını en aza indiren kompakt 0.7μm piksel boyutundan tam olarak yararlanma yeteneğine sahiptir. Geniş açılı çekimler için sensör, 480 fps’de yüksek hızlı FHD kaydını destekler. Ek olarak, sensör, işlemciye her piksel sırasının uzun, orta ve kısa pozlarının bir okumasını göndererek görüntü işleme süresini iyileştiren daha hızlı ve daha güç verimli bir HDR teknolojisi olan kademeli bir HDR özelliği sunar. Okuma, Tetracell’in 1,4μm ikiye iki pikseline dayalı olarak gerçekleştirildiğinden, kademeli HDR, daha az parazitle daha parlak ve daha net görüntüler sağlayabilir.
  • ISOCELL JD1, endüstrinin en küçük 32 MP sensörüdür ve yalnızca 1 / 3,14 inç’te ölçüm yapar. Bu, onu delik açma kesme veya motorlu açılır mekanizma ile akıllı telefonlar için ideal bir selfie kamerası yapar. Sensörün yüksekliği 0,9 μm 20 MP veya 1,0 μm 16 MP sensörlerle karşılaştırılabilir, bu da onu bir cihazın önüne mükemmel bir şekilde oturmasını sağlar. GM5 gibi, JD1 de kademeli HDR teknolojisini destekliyor.

Dört yeni sensörden, ISOCELL HM2, GW3 ve JD1 halihazırda seri üretimde ve bu yeni sensörleri bu yılın sonunda veya önümüzdeki yılın başlarında yaklaşan akıllı telefonlarda görmeyi umuyoruz. Samsung şu anda ISOCELL GM5’i örneklemektedir ve bu 48MP sensöre sahip cihazlar daha sonraki bir aşamada piyasaya sürülebilir.


Kaynak: Samsung Newsroom