Satın Alma Rehberi: Çim Gübreleri – Çim ve Bahçe

“Diğer tarafta çim her zaman daha yeşildir” diyen muhtemelen doğru şeyleri kullanmıyordu. Bahçenizi iyi durumda tutmak söz konusu olduğunda, gerçekten ihtiyacınız olan tek şey ikliminiz ve koşullarınız için en iyi çim gübresi ve takvimde dönen bazı tarihlerdir. Neyin ideal olduğunu belirledikten sonra, talimatlara uygun şekilde uygulayın ve paket talimatlarını takip edin. Bu kılavuz size gübrelerin temellerini öğretecek ve piyasadaki en yüksek puan alan ürünlerden bazılarının incelemelerini sağlayacaktır.

Sayıları anlayın. Çimlerdeki gübre etiketlerinde yazılı üç numarayı hiç şüphesiz fark etmişsinizdir. Sayılar NPK oranı olarak bilinir ve kompostun içerdiği temel besin maddelerinin (nitrojen için N, fosfor için P, potasyum için K) yüzdesini temsil eder. Gübrenin NPK değeri 12-0-10 ise, örneğin yüzde 12 azot, fosfor içermez ve yüzde 10 potasyum içerir.

Genel olarak nitrojen bitkilerin yeşil kalmasına yardımcı olur, fosfor kök büyümesini destekler (suyu kirletme eğilimi nedeniyle tartışmalı olsa da) ve potasyum dehidrasyon ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Yaşadığınız çimin türüne ve içinde yaşadığınız iklime bağlı olarak, bir grup diğerlerinden daha iyi olacaktır. Özel ihtiyaçlarınız için optimum besin dengesini sağladıklarından emin olmak için ambalajı bitkisel çeşitlerinize göre kontrol edin.

Türünüzü seçin. En iyi NPK numarasını onayladıktan sonra, sentetik veya organik gübreler arasında karar verme zamanı gelmiştir. Sentetik mineral, gaz ve hatta atık çeşitleri, bazen günler içinde hızlı sonuçlar elde etmek amacıyla tasarlanır. Sentetik gübrelerin dezavantajı, çok ağır kullanıldığında çimleri “yakma” (yani öldürme) konusundaki ünüdür. Yerel su kaynağına sızarsa, çevreye zarar ve sağlık tehlikelerine de neden olabilir.

Organik gübreler, pamuk tohumu veya turba yosunundan yarasa guanosuna ve kan veya kemik öğünlerine kadar canlı organizmalardan yapılır. Büyülerini gerçekleştirmeleri biraz daha uzun sürebilir – sonuçların ortaya çıkması genellikle birkaç hafta sürer. Biraz sabır gerektirmesine rağmen çevre ve sağlık riskleri düşüktür.

Formülünüzü bulun. İki tür gübre formülü vardır: sıvı ve granül. Sıvı formda (suda seyreltme gerektirir) veya toz halinde (içine su ilave edilmesi gereken) gelen sıvı kompost, daha sık granül uygulama eğilimindedir. Ayrıca yerel su kaynaklarını büyük miktarlarda kirletirse, fırtına drenajı akışları yoluyla kurşun, kadmiyum ve arseniği sızdırırsa ve uzun vadeli halk sağlığı risklerinin yanı sıra alg patlamalarına neden olursa çevresel tehlike oluşturabilir. Bununla birlikte, hızlı sonuçları görmenin etkili bir yoludur, bu nedenle yalnızca gerçekten hızlı sonuçlara ihtiyaç duyduğunuzda ve onu idareli kullanabileceğiniz zaman önerilir.

Granül gübreler, yavaş salınan bir şekilde çalışma eğilimindedir, sonuç üretmesi bir ay veya daha fazla zaman alır, ancak daha az sıklıkta takip gerektirir. Aynı zamanda çok daha düşük bir genel sağlık riski oluşturur, bu nedenle bahçenizin yeşile dönmesi için birkaç hafta beklemeye istekli değilseniz, genellikle daha iyi bir seçenektir.