Senin türlerin


Sesler nedir?

Seslerden bahsettiğimizde şunu kastediyoruz ses tellerinin ürettiği titreşimlerden rezonans laringeal boşluğa yerleşti.

(Sesler. İllüstrasyon)

(Sesler. İllüstrasyon)

İnsanlardaki sesler kataloglanır kişinin ses tellerinin boyuna ve boyutuna göre; o zaman erkeklerin daha uzun gırtlakları olduğu için erkeklerin alçak seslerve tam tersine kadınların sesleri var daha akut. Müzik enstrümanları gibi, bir keman dinlerken veya bir bas dinlerken algılanan fark gibi boyutlarına bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olarak sınıflandırılırlar.

İnsanlardaki ses, türünün muhteşem bir enstrümanı olarak kabul edilir. Her birey bir ses tonu onu diğer ses tonlarından ayıran benzersiz özellikler ve becerilerle.

Seslerin sınıflandırılması

Bunları sınıflandırmak için hem cinsiyette belirgin farklılıklar ayırt edilir hem de şarkı söylenirken ortaya çıkan ses, ton, yoğunluk ve tını gibi bazı hususlara göre ek sınıflandırmalar yapılır.

Erkek sesleri şu şekilde sınıflandırılır:

Tenor:Eril içinde en yüksek ses ve başroller için kullanılanlar. Aşağıdakilere ayrılırlar: hafif lirik tenor, notaların en yüksek siciline sahip olan ve bu nedenle rahatsızlık duymadan ve derin bir uyum içinde şarkı söyleyebilen, ayrıca dekorasyon ve cümleleri yürütmeyi başaran kişi. O lirik tenor hafif tenordan daha az keskindir, daha fazla sağlamlık ve ses baskınlığı algılar. O dramatik tenorÖte yandan, dramatik bir ivme sergileyerek biraz daha düşük ve daha güçlü bir kayıt gösterir.

Bariton: ayırt edebilir orta derecede alçak ses, çok uyumlu, kalın veya geniş. Bu ses tonu altında rol oynayan karakterler, güzel ve aşağılık arasında farklılık gösterme eğilimindedir. Tercümanlar genellikle kahramanlık eylemlerine veya çok belirgin bir karaktere sahiptir, ancak kişinin yaşlılıktan geçtiği rollerde veya grotesk tarzdaki karakterlerde de rol oynayabilirler.

Bariton ve bas bariton olarak alt sınıflandırılmıştır. Düşük bariton, bir bariton ve bir bas arasına düşen, ancak muhteşem tizler üretme yeteneğine sahip olan, baritonlar içindeki en düşük sesi algılayacak zarafete sahiptir.

Düşük: bilinen ses türleri arasında en derin ve en karanlık erkek seslerinden biri, çok tutarlı ve çok güçlü bir ses, bunlardan biri bilindiğinde onu unutmak zor olacaktır. Bir kilisenin rahibi ya da sapkın, kötü ya da çok empatik tarzdaki karakterler gibi rollerde merkez sahne alırlar.

Kadın sesleri şu şekilde sınıflandırılır:

Soprano: sesler daha akut kadın sınıflandırmasında. Genellikle, oyunlarda en iyi rolleri alırlar ve genellikle ana başrolü fethederler.

Soprano sesleri şu şekilde sınıflandırılır:

  • Hafif soprano: bir ses kaydı farklılaştırılır daha keskin ve daha geniş ancak daha az yoğun diğer sopranolardan daha.
    Işık geçişlerinde büyük beceri gösterir; bu nedenle ona her zaman çekici ve ilginç karakterler atanır ya da insanüstü koşullar sunarlar.
  • Lirik soprano: bu tarz bir ses elde edebilir hafif sopranodan daha fazla gövde ve hacimama daha keskin olmasını sağlayamayacağınız farkla. Tespit edilen kadın sesleri arasında en baskın olan ses olarak sunulmuştur. Bir hakim yumuşak mühürkadınlara geleneksel olarak tanınan özellikleri telaffuz etme yeteneğini ortaya koyuyor: anne sevgisi ve şefkat, ölüm karşısında metanet, nezaket, sezgi.
  • Dramatik soprano: sesi bulduk sopranoların içinde daha ciddi, bu şarkıcı inanılmaz bir ses tınısına sahip. Daha dramatik beceriler gerektirir.
    Bulunması son derece zor bir sestir, çok sık olmayan bir vücut tipi gereklidir: uzun, pratik olarak güçlü olma özelliklerine sahip olmalıdır, ancak yine de yüksek perdeli sesler çıkarma olasılığına sahip olması için küçük bir boynu olması gerekir.

Mezzo soprano: sahip olarak tanımlanır çok daha derin ve daha yoğun ses sopranolara kıyasla; zor bir çeviklik için eğitilirler ve gerçekleştirebilirler.
Çok karakterli birini gerektiren veya yaşlı kadınları temsil eden rollerde bulunur. Bulunması zor ve çok ihtiyaç duyulan bir sestir.
Sınıflandırılırlar yarım ligera, düşük sicili, dramatik olana yakın, ancak sopranodan daha düşük tonlu. Hızlı ve süslü parçaları söyleyebilme yeteneği ve esnekliği ile vurgulanmaktadır.
yarım dramática, hassas ve güçlü bas üretme yeteneği ile dramatik sopranonun sesine hafif bir benzerliğe sahiptir; alışkanlıkla, düşman kahramanları kişileştirdiler.

Kontralto: önündeyiz alçak sesler kadınlarda bilinen, olması gerekiyordu en nadir bulunan. Bu tuhaf tekillik nedeniyle operalarda temsil edilen karakterler çok küçüktür; var olan birkaçı, duyarlılıkları nedeniyle dokunaklı bir planı olan rollerdir.

Adı ile belirtilmiştir beyaz ses -e çocuk sesi çocukların ergenlik çağına gelmeden önce çıkardıkları ses.
Bu kadar küçük olmaları, daha kısa bir gırtlaktan hoşlandıkları için seslerinin kadınlarınkinden daha yüksek olmasını mümkün kılar. Ses tınısındaki renk eksikliği, gelişmemiş sesler olduğu için ona beyaz seslerin karakteristik adını verdi.

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.