Sevdiklerimizi incitmek bizim için neden kolay?

123rf Iurii Sokolov

Öyleyse neden sevdiklerimizi, onlara olan sevgimize rağmen incitmek bizim için kolay? Nedenini merak ediyorsanız, cevabı burada.

Aralarındaki şefkatin derecesine bakılmaksızın tüm aşıklar, hayatlarının bir döneminde uyumsuzluk ve mücadele anları yaşamışlardır. Bu anlarda biri, iyileşmeyen, kendini kötü hissettiren ve sevilmeye layık olmayan derin bir yara bırakan diğerine sert sözler ve incitici sözler kullanabilir.

Mesele küçük çocuklar için çok farklı değil, ebeveynler yüzlerinde kırıcı sözler ya da çığlıklar atıp tepki verdiklerinde, çocuklar bu duygunun anne babanın karşılaştığı baskılardan ya da çocukluklarında edindikleri kötü deneyimlerden kaynaklanabileceğini düşünmüyor; Ancak çocuklar da yeterince iyi olmadıklarını ve sevgiyi hak etmediklerini düşünürler.

Bir ayna olarak sevgili

Oyunların evinde olduğunuzu, aynalar evine girdiğinizi ve vücudunuzun şeklini bozan bu aynalardan birinde görüntünüzü gördüğünüzü hayal edin. Kalça bölgenize baktım ve o kadar büyük buldum ki, hiçbir diyet veya egzersiz bu sorunu sizin için çözemez. Bunun gerçek görüntünüz olduğunu düşünmek, kesinlikle başınızın büyük belada olduğunu hissettirecektir.

Etrafındakiler onlara obez, çok zayıf, kendini beğenmiş, bencil, korkak vb. Olduklarını söylediklerinde insanlara tam olarak bu oluyor. Çevremizde dış görünüş açısından bahsedebileceğimiz ve kendimizi onlarla karşılaştırabileceğimiz çok sayıda insan varsa, o zaman kişisel özellik ve özelliklerden bahsettiğimizde mesele çok farklıdır, bu şeyleri çok az insan görebilir ve bize yakın olanlar ve bizimle hayatı paylaşanlardır.

Bir kişi olarak ne kadar sevgiyi hak ettiğinizi öğrenmeye çalışırken, cevap sevdiklerinizin ve size yakın olanların gözünde aranmalıdır. Bu insanlar gerçekten sevemezlerse veya sevdiklerini incitmeden sevemezlerse, bu kesinlikle önünüzdeki imajınızı etkileyecek ve sizde gerçekten bir kusur olup olmadığını merak edeceksiniz? Ya sevgiyi hak ediyorsan?

Aşık olgunluk

Genç yaştaki insan, sevdiklerinin gözünde gördükleriyle kendini kurar ve bu madde yaşla azalırsa, hala var, o zaman hepimiz sevdiklerimizin gözünde harika görünmek isteriz.

Birine aşık olduğunuzda ve o kişi sizde hatalardan başka bir şey görmediğinde, bu mutlaka özgüveninizi etkileyecektir. Bir yabancı size çok ağır veya çok şişman olduğunuzu söylediğinde, sözlerine gülebilirsiniz, ancak kocanız size bunu söylediğinde, onun sözlerini ciddiye alırsınız ve sözleri sizi ciddi şekilde incitir.

İnsanlarımızın bize yakın olduğu yönündeki eleştiriyi basitçe ciddiye alıyoruz ve bundan etkileniyoruz ve bizim hakkımızda haklı olup olmadıklarını ve içimizde gerçek bir kusur olup olmadığını dikkatlice düşünüyoruz. Burada kendimizi bu tür yargılardan korumak için kızabilir ve öfkelenebilir ve karşılığında onlara kırıcı sözler yöneltebiliriz.

Gerçek aşk aynası

İyi haber şu ki, gerçek aşkın aynası sadece güzel olanı yansıtır. Biri sizi gerçekten seviyorsa, niteliklerinizi, çocukları şimdiye kadarki en güzel ve harika çocukları gören bir annedeki gibi görecektir. Bu durumda kendinize daha gerçekçi bir bakış açısıyla bakmanız ve sevileni de gerçekçi bir şekilde değerlendirmeniz gerekir çünkü aşık, sevdiği kişideki olumsuzlukları ve kusurları göremez.

Aşık olduğunuzda, en zor zayıflık ve üzüntü anlarınızda her zaman başvurabileceğiniz biri olduğunu bilirsiniz ve bu kişinin, içindeki her şeyle sizi kabul edeceğini, rahatlatacağını, dengenizi, sakinliğinizi ve kendinize olan güveninizi yeniden sağlayacağını bilirsiniz. Gerçek aşk, en kötü anınızda bile kendinizi değerli ve harika hissetmenizi sağlar. Sağlıksız veya samimiyetsiz sevgi sizi değersiz hissettirecek, enerjinizi tüketecek, öz imajınıza zarar verecek ve sizi daha sonra pişman olabileceğiniz kelimeleri söylemeye zorlayacaktır.

Son olarak, gerçekten seven kişinin sevgilisine asla zarar vermeyeceğinden, daha çok sevgilisinin sıkıntılı hissetmesini önlemek için tüm acı ve ıstıraba katlanmayı tercih edeceğinden emin olun. Bazen sevdiklerimizi istemeden yaralayabiliriz, ancak onların bize olan samimi sevgisinin hatalarımızı ve dilimizdeki istenmeyen kaymaları affetmek için yeterli olduğunu biliyoruz.