Shalabato tarifi nasıl yapılır | Mısır mutfağı

Shalabato tarifi nasıl yapılır Şalabato, lahana küp şeklinde kesilip, lezzetli beyaz pirinçle yumuşak etle karıştırıldığı için Suriye ve Levant’ın en meşhur yemeklerinden biri olarak kabul edilir ve kabuğunun sert ve soyulması zor olduğu için bu isimle anılmıştır, lahananın pek çok faydası vardır ve vitamin ve mineral bakımından zengindir. Vücut birçok hastalıktan korunur ve hazırlama yöntemi basit ve kolaydır.

Shalabato tarifi nasıl yapılır

Shalabato tarifi malzemeleri

İlk olarak: – 3 bardak pirinç.

İkincisi: – bir baş lahana miktarı.

Üçüncüsü: – 1/2 kilo yumuşak et miktarı.

Dördüncü: – bir soğan sayısı.

Beşincisi: – 4 ve 1/2 bardak su.

Altıncı: – Bir çorba kaşığı obezite miktarı büyüktür.

Yedinci: – Küçük bir kaşık dolusu tuz miktarı.

Sekizinci: – boyutu küçük olan bir kaşık dolusu karabiber miktarı.

Shalabato tarifi nasıl hazırlanır

– İlk adım: Lahana kafasını iyice yıkadıktan sonra soyup büyük küpler halinde kesiyoruz.

– İkinci adım: Büyük bir tencere getirin ve üzerine yağ ekleyin, ardından doğranmış soğanı küçük küpler halinde ekleyin ve orta ateşte soğan soğana kadar bekletin.

– Üçüncü adımda etleri soğana ilave edip et tamamen pişene kadar çevirip ardından tuz ve karabiber ekleyip iyice karıştırıyoruz.

– Dördüncü adımda ete bir miktar su ekleyip iyice karıştırıp, suya ve ete lahana küpleri ekleyip 10 dakika kaynatıyoruz.

– Beşinci adım: Pirinci yıkadıktan ve yaklaşık bir saat ılık suyla ıslattıktan sonra pirinci sudan süzdükten sonra et ve lahanaya ekledikten sonra malzemeleri birlikte ama dikkatlice karıştırıp sudan tamamen kuruyana kadar ateşte bırakıyoruz.

– Altıncı adım, suyun kuruduğundan emin olduktan sonra sıcaklığı düşürdükten sonra yalıtkanı tencerenin altına koyup yaklaşık 15 dakika kıpırdatmadan beklettikten sonra dikkatlice ters çevirip 5 dakika daha beklettikten sonra, ancak şalabatanın olgunlaştığından emin olduktan sonra. Şimdi, bu aşamadan sonra servis edilebilir ve daha sonra lezzetli ve tutarlı bir şekilde servis tabağına dökülebilir.