Sinyal türleriBir sinyal herhangi biri toplum içinde fikir birliği ile kurulan bir anlamı belirten sembol. Buradaki fikir, herhangi bir aksilikten kaçınmak veya maksimum derecede azaltmak için kendi anlamına bağlı olmanız, yaklaşan bir olay hakkında bir kişiyi uyarmayı, uyarmayı veya bilgilendirmeyi başarmanızdır. Bu tür işaretlerin önünde bulunanlar, onlara itaat etmek zorundadır.

Sinyal türleri

Uyarı işaretleri

Bu tür işaretler, bir kişinin söz konusu işarete uymaması veya söz konusu işaretin yerleştirildiği ortam için ters etki yaratacak bir davranış sergilemesi durumunda karşılaşabileceği tehlike olasılığına karşı bir uyarı olarak hizmet etme gibi çok açık bir görevdir. Bazı elektrik alanlarındaki yüksek voltaj tehlike işaretleri buna bir örnektir.

Analog Sinyaller

Bu durumda, elektrik sektöründe, herhangi bir türden elektromanyetik olayın meydana geldiği veya meydana gelme olasılığı bulunan bir faaliyeti temsil eden bir sinyal türü buluyoruz. Sinyalleme, bazı matematiksel işlemlerle yoğunlaştırılır, böylece uzman bu elektromanyetik davranışı yorumlayabilir.Gizli kodlar

Bazı kamu veya özel kurumların kullanma eğiliminde olduğu bilgilerin karmaşıklığı ve türü nedeniyle, örneğin bir iletişim kodu aracılığıyla belirli bir şekilde iletişim kurmaya karar verirler. En popüler vakalardan biri sözde Mors koduydu. Bu nedenle, yıllar içinde farklı türlerde gizli kodlar var olmuştur. Bazıları deşifre edildi, bazıları çözülmedi.

Dijital Sinyaller

Telekomünikasyon ve / veya bilgi teknolojisi alanında bunlar, iki değerin birleştirildiği bir aritmetik işlemle ilgili olan bir dizi sinyale karşılık gelir, yani; 0 ve 1, bir ekranda dijital formatta temsil edilecek bir dizi algoritma oluşturmak için. Bu algoritmalarda bulunan bilgiler hareketli görüntülerde görüntülenecektir.

Bilgisayar kodları

Hareket sinyalleri veya sesler

Bir veya daha fazla kişiyi, yanlarında kritik bir durum olduğu ve hem kendilerinin hem de yaklaşanların yakın bir tehlike altında olduğu konusunda uyarmak için bir tür sinyal vermenin bir yoludur. Bu tür olaylar, yolda bir kaza meydana geldiğinde ve ilgili araçlar hala yolda olduğunda yaygındır. Bazı siviller bu tür bir sinyal uyarısını yapıyor.

Çığlık atan adam

Zorunlu işaretler

Doğal olarak, içinde söylenenlerin kişinin itaat etmesi zorunlu olduğunu gösteren bir sinyal türü buluyoruz. Örneğin, bir hastanede, insanlardan seslerini çok fazla yükseltmemelerinin istendiği bu türden işaretler bulabilirsiniz. Bir başka örnek de, birden fazla aile üyesini hastane alanına götürmemelerinin istendiği durumdur.

Siyah-beyaz trafik işaretleri

Tehlike İşaretleri

Bu durumda, çok parlak olma özelliğine sahip bir dizi sinyal buluyoruz, böylece uzak mesafelerde ve gece ve gündüz ayrım yapılmadan net bir şekilde görülebiliyorlar. Açıktır ki, tüm insanların bir şekilde söz konusu tabeladan etkilenmesi amaçlanmıştır. Önemleri nedeniyle farkedilmemeleri.

Tehlike işareti

Yasak işaretleri

Açıktır ki bu tür bir işaret, hiçbir ayrım gözetmeksizin insanların belirli bir sınırdan bir yere gidemeyeceğinin bir göstergesidir. Bu nedenle o işaret konulur. Bunun yapılması fikri, bir tür kazayı önlemektir, çünkü böyle bir yer çeşitli nedenlerle tehlikeli bir yer olarak kabul edilir. Bu basit nedenden dolayı bu sinyale uyulması önemlidir.

Yüzme yok

Tehlike sinyalleri

Bu sinyal formatı, bir kişiye, hayatını tehlikeye atan bir olayın varlığından ötürü, acil durum çıkışları olan, yerinin kolayca bulunabilmesi ve organize bir şekilde söz konusu yeri tahliye edebilmesi için acil çıkışlar olduğunu gösterir. Ayrıca, örneğin yangını söndürmeniz gerektiğinde, yangın söndürücülerin bulunduğu yeri bulmaya da yardımcı olurlar.

Tehlike işareti

Sesli Sinyaller

Bu özel durumda, sinyallerin modalitesi ses formatında verilmektedir, yani bunlar, dünya çapında mutabık kalınan bir iletişim kodunun parçası olan çanlar, alarmlar veya benzer seslerdir. Örneğin bir ambulans, polis veya itfaiye sireninin sesini ayırt etmek kolaydır. Kendi ses verme yöntemine sahip bir ses sinyalinin parçasıdırlar.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 12. Sinyal türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-senales/.)