Sırt ağrısını hafifletmek için yoga egzersizleri

123rf – Milkos

Yoga, zihinsel, nörolojik, kemik ve eklem hastalıkları dahil birçok hastalığın tedavisine yardımcı olan en önemli egzersizlerden biridir. Yoga egzersizlerinin kan dolaşımını teşvik etmeye ve kasları gevşetmeye çok yüksek katkı sağladığı kanıtlanmıştır. Çoğu insan sırt ağrısından şikayet eder. Sırt ağrısını tedavi etmek için yanınızda yoga egzersizleri yapacağız. Yoga uygulamasının omurganın gerilmesine ve arka bölgedeki omurları ve eklemleri çok nazikçe gevşetmesine çok yardımcı olduğu yer. Bu yavaş yavaş ağrıyı azaltacaktır. Bu makalede bizi takip edin ve sırt ağrısını hafifletmek için beş tür yoga egzersizi hakkında bilgi edinin.

İlk egzersiz: kedi pozu

Rahatsız edici sırt ağrısını hafifletmek için harika olan sihirli yoga egzersizlerinden biri de kedi pozudur. Bu duruş, sırt kaslarındaki gerginliği gidermede ve omurga ağrısını büyük ölçüde azaltmada çok yardımcı olur. Bu, kedinin hareketleri şeklinde yapılır. Her iki dizinizi de yere koyarak eğimli bir masa duruşu ile başlayın ve ardından boynunuzu geriye doğru yuvarlayın. Aynı zamanda, nötr ve rahat bir boyun pozisyonu sağlayın. Sonra nefes alıp vererek iyice nefes alın. Hemen ardından, tavana bakarken sırtınızı kamburlaştırarak kedinin hareketlerinin konumuna güvenin. Ardından ekshalasyon sürecini başlatın. Egzersizi on kez tekrarlayın.

İkinci egzersiz: tekne duruşu

Tekne pozu aynı zamanda akut sırt ağrısı için özel bir yoga egzersizidir. Bu poz, sırt kaslarınızı sakin ve rahat bir şekilde çalıştırır. Yerde ayaklarınızı ve dizlerinizi uzatarak yapılır ve aynı zamanda sırtınızın alt kısmını tamamen döndürmeden sırtınızla geri dönülür. Ardından bacaklarınızı 45 derecelik bir açıyla öne doğru kaldırın. Burada, içeri girmek için midenizi çekin, ardından sertçe, yukarı ve aşağı doğru itin ve birkaç dakika boyunca devam edin. Bu egzersizi beş kez tekrarlayın. İlk pozisyona dönüş ile vb.

Üçüncü egzersiz: ters çömelme pozisyonu

Ters çömelme, harika bir yoga uygulaması için en popüler kapalı yoga pozlarından biridir. Ters çömelme pozisyonuna dayanır ve bu egzersiz sırt ağrısının önemli ölçüde giderilmesinde çok önemlidir, çünkü sırtın ekstansör kaslarını gevşek bir şekilde germeye çalışır ve aynı zamanda arka bölgedeki omurlararası diskleri büyük oranda güçlendirmeye yardımcı olur. Bu egzersiz sırtüstü yatarak yapılır, omurganın zemindeki halıya tamamen temas etmesi, ardından dizlerinizi göğse doğru, başınız yerden kaldırarak ve çene diz kapağınızda kaldırarak yapılır. Ardından vücudunuzu sıkıca sıkın ve aynı zamanda alt sırt kasını daha da sıkın. Bu egzersizi birkaç kez tekrarlayın.

Dördüncü egzersiz: öne doğru oturma pozisyonu

Öne doğru eğilirken oturma pozisyonunun amacı rahatsız edici sırt ağrısını hafifletmektir ve gevşemeye ve dinlenmeye, kasları ve eklemleri germeye ve omur sağlığını geliştirmeye yardımcı olan en önemli yoga egzersizlerinden biridir. Oturma pozisyonu, yere uzanmış bir şekilde oturarak öne doğru eğilerek ve ardından öne doğru bir hamle ile sırtınızı bükerek uygulanır, böylece ayak parmaklarınızı başınız aşağı bakacak şekilde kavrar. Ve bu pozisyonu on nefes boyunca tekrarlayın. Kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz ve bu egzersiz giderek sırt ağrısını azaltacaktır.

Beşinci egzersiz: güvercin pozu

Güvercin pozu, inanılmaz bir sırt ağrısını giderici yoga egzersizidir. Bu pozisyon sırt kaslarını iyi germek için çalışır. Güvercin pozunun amacı bel kaslarını ve uyluk ve bacakların fleksörlerini uzatmaktır. Bu, sırt omurlarının esnekliğini artırma, sinirleri sakinleştirme ve omurgayı gevşetme rolüne ilavedir. Güvercin pozisyonu, yere yatmak, ardından ayaklarınızı ve dizlerinizi bükmek ve ardından sağ bacağınızı yukarı kaldırıp aynı zamanda sağ bileğe doğru getirmektir ve bu rahatlık hissi içindir. Sağ diz ile sol uyluk. Bu, sol diz öne doğru itilir ve birkaç saniye basılı tutulur, ardından sol bacakla aynı adımları tekrarlanır.