Güncel İçerikler

Sistem Bilgilerini Bilmek İçin Linux Ubuntu’ya Neofetch Nasıl Kurulur

Biz sık sık bilgisayarımızın özelliklerini ayrıntılı olarak bilmek Dizüstü bilgisayar veya masaüstü olsun, hangi işletim sistemini kullandığımız gibi. Bunun için, sahip olduğumuz sistemin ayrıntılarını keşfetmemize yardımcı olan ve sizin için pratik olan bir program kullanabiliriz. Bu nedenle, bu yazıda, bilgisayarınızın sistem bilgilerini bilmek için Neofetch’i Linux Ubuntu’ya nasıl kuracağınızı öğreteceğiz. Neofetch nedir? Neofetch bir programdır […]

Bu Haber 28 Aralık 2020 - 9:55 'de eklendi ve 34 kez görüntülendi.

Sistem Bilgilerini Bilmek İçin Linux Ubuntu’ya Neofetch Nasıl Kurulur

Biz sık sık bilgisayarımızın özelliklerini ayrıntılı olarak bilmek Dizüstü bilgisayar veya masaüstü olsun, hangi işletim sistemini kullandığımız gibi. Bunun için, sahip olduğumuz sistemin ayrıntılarını keşfetmemize yardımcı olan ve sizin için pratik olan bir program kullanabiliriz. Bu nedenle, bu yazıda, bilgisayarınızın sistem bilgilerini bilmek için Neofetch’i Linux Ubuntu’ya nasıl kuracağınızı öğreteceğiz.

Neofetch nedir?

Neofetch bir programdır BASH ile yazılmış CLI sistem bilgileri, bu sistem hakkındaki bilgileri bir görüntü ile birlikte gösterir. Temel amacı, diğer kullanıcılara çalışan işletim sisteminin sürümünü göstermek için ekran görüntüsü ortamını kullanmaktır.

Bu program tamamen özelleştirilebilir komut satırında veya kullanıcı yapılandırma dosyasında bayrakların kullanılması yoluyla. Önemli bir faktör, bu uygulamayı özelleştirmek için 50’den fazla seçeneğin olmasıdır, hatta kendi kişiselleştirilmiş bilgilerinizi eklemenizi sağlayan print_info işlevini de beraberinde getirir.

Neofetch ne ile uyumludur?

Bu program, PC’niz için harika bir araç olan, farklı ekipman ve işletim sistemi sürümleriyle uyarlanabilir veya uyumludur.

 • Linux.
 • Mac os işletim sistemi.
 • iOS.
 • Haiku.
 • Pencereler.
 • MINIX.

Bunlar Neofetch’in uyumlu olduğu sistemlerdir, ancak Linux işletim sisteminizin bilgilerini öğrenmek için onu nasıl kurabileceğinize odaklanacağız.

Neofetch’i Linux işletim sisteminize kurun

Kimin için Ubuntu kullanıcıları mı veya bu tür bir şemayla ilişkili birinin uygulama dosyasını eklemesi gerekir. Bu dosyayı eklemek için (Ctrl + Alt + T) tuşlarına basarak terminali kullanmanız ve açmanız ve aşağıdaki komutları uygulamanız gerekir:

linux üzerinde neofetch programını uygulama ubuntu

 • sudo eklenti-deposu.
 • ppa: dawidd0811 / neofetch.

Linux dosyasını ve paket kayıt defterini Linux’ta açtığınız terminalde kullanacağınız aşağıdaki komutla güncelleyin, lütfen aynen yapın.

Şimdi, programı Linux sistemine yerleştirilmesi için aşağıdaki komutu kullanarak yüklemelisiniz ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • sudo apt install neofetch.

Eğer sen bir Debian 9 kullanıcısıdır veya buna dayalı ikincil bir sistem, terminali (Ctrl + Alt + T) ve aşağıdaki komutları kullanarak Neofetch’i kurabilir:

 • sudo apt-get install neofetch.

Kimin için usan Fedora, RHEL, CentOS, Mageia veya ikincil olanlar, terminali (Ctrl + Alt + T) ve aşağıdaki komutu kullanarak yüklemelisiniz.

Daha sonra aşağıdaki komutları uygulayacaksınız COPR havuzunu etkinleştirmek için sistemde, komutları dikkatlice yazın.

 • sudo dnf copr konimex / neofetch’i etkinleştirir.

Son olarak, terminaldeki bu diğer komutu kullanarak ve tam olarak yazılması gereken programı veya uygulamayı sisteme kuracaktır.

 • sudo dnf neofetch’i kurun.

Evet öyle sadece kullanıcı Bu programı aşağıdaki komutla terminali kullanarak kurun ve bu şekilde Neofetch’in işlevlerinden yararlanın.

Daha sonra bunlar için usan Alpine Linux Programı veya uygulamayı aşağıda açıklanacak bir sonraki komutla yükleyebilecekler:

Sonunda kimse Arch Linux, Manjaro, Antergos’u kullanın veya Arch Linux destekli sisteme ikincil olarak aşağıdaki gibi kurabilirsiniz.

Neofetch uygulamasını bilgisayarınızda Linux işletim sistemi ve türevleri ile kullanmak için yapmanız gereken işlem budur.

Neofetch nasıl kullanılır?

Kurulumu tamamladıktan sonra, terminalde aşağıdaki komutu (Ctrl + Alt + T) yürüterek programı çalıştırmaya başlayabilirsiniz:

linux üzerinde neofetch kullanma

Bu, ekipmanın mevcut bilgileri görüntüleyecektir. işletim sistemi operasyonu bilgisayarda kullandığımız. Neofetch uygulaması, yolda önceden programlanmış bir yapılandırma dosyası oluşturacaktır. $ HOME/.confg / neofetch / config.conf bu ilk çalıştırmada.

Bu dosya, komut yürütülürken ekranda gösterilecek olan bilgilerin çıktısının tüm yönlerini izlemek için seçenekler içerir.

Nasıl fark edebilirsin Neofetch kurulumu Ubuntu Linux bilgisayarınızın sistem bilgilerini kolay bir şekilde bilmenizi sağlayacaktır. Bu makalenin paylaşmanıza yardımcı olacağını umuyoruz, ayrıca miracomosehace.com’da ihtiyacınız olursa daha fazla Linux içeriği bulabilirsiniz.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal