Sivilceyi uyaran besinler, onlardan kaçının


önceki
Sonraki

 • 123rf – Oleksii Shalamov

  Sivilce sorunu, ergenlik döneminin başından gençliğin sonuna kadar kadınların yaşadığı en estetik sorunlardan biridir.

  Akne, kadınların psikolojik durumunu olumsuz etkilemekte ve özellikle bilinmeyen kaynaklı cilt bakım ürünleri ve sık makyaj kullanımı da dahil olmak üzere sivilcenin ortaya çıkmasına neden olan pek çok neden bulunmaktadır. Bu, sivilceler kuru cilde göre yağlı ciltlerde daha yaygın olduğu için cilde ve bakımına yeterince dikkat edilmemesine ilavedir. Menstrüasyon, gebelik ve travmanın yanı sıra hormonal ve psikolojik nedenleri de vardır. Sivilceye neden olan en önemli nedenler arasında sivilce görünümünü uyaran ve cildin güzelliğini, parlaklığını ve tazeliğini kaybetmesine neden olan bazı yiyecekler bulunmaktadır.

  Cildinizin tazeliğini ve güzelliğini korumak için bu yiyeceklerin en önemlilerini keşfedin ve aşırı yemekten kaçının.

 • gazlı içecekler

  123rf – Brent Hofacke

  Elbette sürekli alkolsüz içecek içtiği zaman bir kadına birçok zarar gelir!

  Bu zararların en önemlilerinden biri de ciltte sivilce ve siyah nokta görünümünün hassas bir şekilde uyarılmasıdır, çünkü alkolsüz içecekler aspartam içerdiği için yüzün cildinde sivilce görünümünü arttırır. Aynı zamanda ciltte sivilce ve siyah noktaları tetikleyen ölü cilt hücrelerinin birikimini de arttırır. Ayrıca vücudun kandaki sivilcenin görünümünü kötüleştiren toksinlerden ve bakterilerden kurtulmasını da engeller. Bu nedenle, özellikle şekersiz alkolsüz içecekler olmak üzere her türlü meşrubat içmekten kaçınmalısınız.

 • Keskin ve tuzlu yiyecekler

  123rf- Sommai Larkji

  Yüz derisindeki sivilce, çıban ve siyah noktaların görünümünü uyarmaya yardımcı olan en öne çıkan besinler arasında keskin yiyecekler yani acı biber, ketçap ve karabiber bol olan besinler yer alır.

  Bu besinler yüzdeki kan dolaşımını artırarak cildin iltihaplanma ve kızarıklığını artırarak sivilce ve siyah noktaların oluşmasına neden olur. Ayrıca çok baharatlı ve baharatlı besinler sindirim sistemine zarar vererek iltihaplanmalara neden olarak ciltte iz bırakmaktadır. Ayrıca içinde bol miktarda sodyum bulunan tuzlu besinler sivilceye neden olur ve bu da cilt dokusunun şişmesi ve şişmesi sonucudur. Bu nedenle, akne oluşumunu önlemek için iyot tuzunu normal tuzla değiştirebilirsiniz.

 • Fast food ve işlenmiş yağlar

  123rf – Alena Haurylik

  Sağlıksız besinler, sivilceye neden olan ve yüzdeki görünümünü artıran en yaygın yiyecekler arasında yer alır ve bu yiyeceklerin en önemlileri, sandviç, sosis, pizza gibi hızlı ve işlenmiş gıdalardır.

  Bu yiyecekler, cilde zarar veren ve kuruluğunu artıran, sivilceye daha duyarlı hale getiren büyük oranda koruyucu ve çok zararlı kimyasal bileşikler içerir. Soslarda, soslarda, tatlılarda ve patates cipslerinde bulunan işlenmiş yağlar da öyle. Kızgın yağ ve mısır yağı gibi hidrojene yağlara ek olarak bu yağlar yüksek sıcaklığı taşımazlar ve ısıtıldıklarında gözeneklerin kapanmasıyla cildin iltihaplanmasına neden olurlar. Beyaz ekmek ve kraker gibi işlenmiş tahılların yanı sıra.

 • Çikolata ve fıstık

  123rf – Martin Novak

  Çikolata da cilde zarar veren ve ciltte sivilce ve siyah noktaların oluşmasına neden olan gıdalardan biridir.

  Çikolata, cilt yorgunluğuna neden olan ve susuz kalmaya daha yatkın hale getiren büyük oranda kafein içerir ve buna süt eklendiğinde sorun daha da artar çünkü süt, sivilceyi uyaran hormonlarda artışla birlikte yoğun asitlik bakımından zengindir. Yer fıstığı aynı zamanda cilt için zararlı gıdalardır çünkü akne problemini şiddetlendiren ve ciltteki sebum salgısını artıran çok miktarda androjen içerir.

 • Şeker

  123rf -BlueOrange Stüdyo

  Unutmamalıyız ki şeker ciltte büyük miktarda kollajeni parçaladığı için yüz derisinde sivilce oluşumunda büyük rol oynar.

  Kolajen, cildin pürüzsüz ve çekici olmasına yardımcı olan, onu sivilce ve kırışıklıklardan koruyan ana maddedir. Ayrıca şeker, cildi tahriş eden, abiyotik ve daha fazla sivilce çıkmasına neden olan yüksek asit içeriğine sahip olduğu için cilt iltihabını da artırır. Bu nedenle, şeker içeriği yüksek gıdalardan tamamen kaçının çünkü kandaki insülin seviyelerini artırarak cilt hücrelerinin zarar görmesine ve tahrip olmasına neden olurlar.