SmartThings Find, kayıp Samsung Galaxy cihazlarınızı bulmanıza yardımcı olur

Samsung, bu yılın başlarında Find My Mobile uygulamasında yeni bir ‘Çevrimdışı bulma’ özelliğini tanıtarak kullanıcıların kayıp veya çalınan Galaxy cihazlarını kayıp cihazda ağ erişimine gerek kalmadan bulmalarına olanak tanıdı. O zamanlar bu özellik yalnızca belirli bölgelerde mevcuttu. Bununla birlikte, Samsung kısa süre önce Find My Mobile uygulamasının 7.2.07.19 sürümüyle bunu yaygın olarak kullanıma sunmaya başladı. Samsung, Çevrimdışı bulma özelliği hakkında henüz bir açıklama yayınlamasa da, şirket şimdi SmartThings uygulamasında benzer işlevsellik sunan yeni bir özellik sundu. Yeni SmartThings Find özelliği aynı ilkelere dayalıdır ve kullanıcıların seçkin Galaxy akıllı telefonlarını, tabletlerini, akıllı saatlerini ve kulaklıklarını bulmalarına yardımcı olmak için Bluetooth Düşük Enerji (BLE) ve ultra geniş bant (UWB) teknolojilerini kullanır.

Bir basın açıklamasında, Samsung SmartThings ekibinin Başkan Yardımcısı ve Başkanı Jaeyeon Jung şunları söyledi: “En son BLE ve UWB teknolojisini kullanan SmartThings Find, yanlış yerleştirilmiş Galaxy cihazlarını aramak söz konusu olduğunda hayatınızı daha az stresli hale getirecek. AR’yi haritalar ve ses ile birlikte kullanmanın ek avantajı ile sizi cihazlarınıza geri götüren SmartThings Find, favori cihazlarınızı kolayca bulmanıza yardımcı olacak basit ve görsel bir çözümdür. Bu, UWB teknolojisinin dünyanın her yerinden insanlara getireceği yeni anlamlı mobil deneyimlerin yalnızca bir örneğidir. “

Yeni SmartThings Bul özelliğini kullanmak için, önce SmartThings uygulamasında hızlı bir kayıt işlemini tamamlamanız gerekir. İşlem tamamlandığında, yeni hizmeti kullanarak seçkin Galaxy akıllı telefonlarını, tabletlerini, akıllı saatlerini ve kulaklıkları bulabileceksiniz. Çevrimdışı bulgular özelliğinde olduğu gibi, SmartThings Find, kayıp cihazınız çevrimdışıyken bile çalışacaktır.

Samsung, bir cihaz 30 dakika boyunca çevrimdışı olduğunda, diğer cihazlar tarafından alınabilen bir BLE sinyali üreteceğini açıklıyor. SmartThings Find aracılığıyla cihazınızın kaybolduğunu bildirirseniz, Galaxy cihazı veya tableti olan ve yanlış yerleştirilmiş cihazları bulmaya yardım etmeyi seçen yakındaki herhangi bir kullanıcı, Samsung’un sunucusunu kayıp cihazın konumu hakkında uyarabilir. Sunucu daha sonra bunu size bildirecek ve kayıp cihazınızı bulmanıza yardımcı olacaktır. Kayıp cihazın konumu yalnızca cihazın sahibine açıklanacak ve tüm SmartThings Find kullanıcı verileri şifrelenecek ve güvenli bir şekilde korunacaktır.


Kayıp cihazın konumu bir harita üzerinde görüntülenecek ve yakında olduğunuzda SmartThings bulucu, hızlı bir şekilde bulmak için cihazınızı çalma seçeneği de verecektir. Ayrıca hizmet, kaybolan cihazınıza yaklaştığınızda yoğunluğu artacak renkli grafikleri görüntüleyen AR tabanlı Yakınlarda Ara işlevi içerir. Bu yeni hizmetten yararlanmak için SmartThings uygulamasının en son sürümüne güncellemeniz gerekir. Özelliği çalışırken görmek için yukarıdaki videoya göz atabilirsiniz.

SmartThings Find özelliğinin yalnızca Android 8.0 Oreo veya sonraki sürümleri çalıştıran Galaxy akıllı telefonlarda, Tizen 5.5 veya sonraki sürümlerini çalıştıran Galaxy Watch’larda, Galaxy Buds + ve Galaxy Buds Live’da kullanılabileceğini belirtmek gerekir. Hizmetin BLE bulma yetenekleri desteklenen tüm cihazlarda mevcut olacak, ancak UWB özelliği yalnızca Galaxy Note 20 Ultra ve Galaxy Z Fold 2’de mevcut olacak. Desteklenen bir cihazınız varsa en son sürümü indirebilirsiniz. Aşağıdaki Play Store bağlantısından SmartThings uygulaması.