Son tarihe yakın işaretler ve semptomlar

123rf / Wavebreak Media Ltd

Son tarihimi nasıl bilebilirim? Bu sıvı en sık sorulan sorulardan biridir ve birçok gebe kadın, özellikle dokuzuncu ayın ilk yarısının bitiminden sonra ve son tarih için hazırlanırken bir cevap arıyor.

Bu makale aracılığıyla, her anneyi hamile bir kadının hissettiği, doğumu gösteren en önemli belirti ve semptomlara yaklaştırmaya çalışacağız. Ancak sevgili hanım, sakin ve rahat kalmanızı, genellikle doğum tarihinden önce anneye eşlik eden stres, endişe ve heyecandan tamamen uzak durmanızı tavsiye ediyoruz ve bu, hamileliğinin uzun ayları boyunca onu bekleyen çocuğuna duyduğu korku ve meraktan kaynaklanmaktadır. Doğum tarihine yaklaşan her anne bu makaleyi takip etmeli ve yaklaşan doğum tarihiyle ilgili belirti ve semptomlar hakkında daha fazla bilgi edinmelidir.

Son tarihin yaklaştığına dair en yaygın işaretlerden biri, alt sırt bölgesinde kalça ve uyluklara kadar uzanan ağrı ve acı hissidir. Bunun nedeni, doğum hazırlığında farklı pozisyonlara geçmek için kasların ve eklemlerin gerilmeye başlamasıdır. Bu, karın aşağı inerken alt karın bölgesinde keskin kramplar hissetmenin yanı sıra. Kadın, yerinden karnının alt kısmına doğru bir şey inmiş gibi hissetmeye başlar ve buna “göbek yumruğu” denir. Bu, fetüsün pelviste stabilize olduğunu gösterir. O sırada, hanımım mesane üzerinde şiddetli bir baskı hissediyor ve idrar yapma sayısı artıyor ve bunun nedeni, çocuğun artan ağırlığı ve doğum ve doğum için hazırlanma pozisyonu.

2- İshal ve vajinal salgıların renginde değişiklik

Normal ve iyi bir işaret olan son teslim tarihine yaklaşmanın kesin işaretlerinden biri de ishalin ortaya çıkmasıdır. Doğum tarihinden birkaç gün önce, bir kadın sürekli ishalden muzdariptir ve bu, doğuma hazırlanmak için bağırsak hareketinin gerilmesi ve gevşemesinin bir sonucudur. İshal can sıkıcı bir semptom olsa da, iyi bir işaret olarak kabul edilir. Kadın ayrıca vajinal akıntının renginin kahverengiye döndüğünü veya kanla karışık mukus olabileceğini fark eder. Bu işaret, doğum tarihinin birkaç gün içinde yaklaştığını gösterir. Kadın ayrıca fetüsü çevreleyen sıvının düşük seviyesinden dolayı kilo alamadığını fark eder ve fetüsün büyümesinin durduğu söylenmediği gibi.

3- Çok yorgun ve stresli hissetmek

Doğum gününün de yaklaştığını gösteren belirtiler, bitkinlik ve aşırı yorgunluk hissi ile iki kat yorgunluk hisseden, sürekli uyuyamayan hamile bir kadındır. Bunun nedeni, fetüsün karın içine inmesi ve eklem ağrısının ona yorgunluk ve bitkinlik hissi vermesidir. Kadınlar ayrıca tahriş ve gerginlik durumlarına girdiklerinde nefes darlığı hissederler. Kadın ayrıca fetüsün mesane üzerindeki baskısının bir sonucu olarak idrara çıkma sayısında bir artış olduğunu fark eder ve bu normaldir, çünkü fetüs doğum için hazırlık pozisyonundadır.

4- Güçlü kasılmalar ve genişlemiş serviks

Doğum tarihinin yaklaştığının işaretlerinden biri de alt karın ve belde bazı kuvvetli kasılmaların meydana gelmesidir ve ağrı bacaklara kadar uzayabilir. Bu kasılmalar yoğun ağrı ile düzenli olarak ortaya çıkar ve bu kasılmaları doğum tarihinden birkaç hafta önce hisseden kadınlar vardır. Hemen doğum yapacakmış gibi hissediyor ama doğum yapmıyor ve bunlara yalancı kasılmalar deniyor. Gerçek kasılmaların meydana gelmesi asla durmaz, hareket etmeye çalışsanız bile kasılmalar eşit güçle artar. Otururken veya ayakta dururken, pozisyonunuz değişirse kasılmalar hissetmeye devam eder. Yaklaşan doğum eylemini gösteren bir başka semptom, fetüsün inmeye başlaması için rahim ağzının genişlemesidir ve bu işaret, doktora gidene kadar kadın tarafından doğrudan hissedilmez.

5- Su torbası patladı

Vajinadan birkaç damla su geliyorsa ve bunlar sizinle birlikte bol miktarda artarsa, o zaman bu su torbasının patlamasıdır, bu da size artık doğum yapma zamanının geldiğini gösteren tek kanıttır. Özellikle su havzası patlamasına serviksin büyük bir genişlemesi eşlik ediyorsa, doğum zamanı ve fetüsün çıkışı zaten olacaktır. Burada hemen doktora veya en yakın hastaneye gitmelisiniz çünkü hanımımı doğurup bebeğinizi teslim alma zamanınız geldi.