Sonos, patentli hoparlör teknolojisini çaldığı iddiasıyla Google’a dava açıyor

Güncelleme 1 (09/29/2020 @ 14:21 VE): Sonos, şirketin beş kablosuz ses patentini ihlal ettiğini iddia ederek Google aleyhine yeni bir patent davası açtı.

Güncelleme 1 (6/11/20 @ 5:00 PM ET): Google, iddia edilen patent ihlali nedeniyle Sonos’a karşı çıkıyor. Daha fazla bilgi için aşağı kaydırın. 7 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan orijinal makale aşağıda korunmaktadır.

Akıllı hoparlör alanı, şu anda teknoloji dünyasının en sıcak savaş alanlarından biridir. Bu cihazlar yavaş yavaş dünya çapında milyonlarca eve girerek arkalarındaki şirketlere ekosistem kilitleme gücü ve tonlarca bilgiye erişim sağladı. Google bu pazarda önemli bir oyuncu haline geldi, ancak Sonos, Google’ın bunu yapmak için teknolojilerini çaldığını iddia ediyor.

New York Times bildiriyor (üzerinden Sınır) Sonos’un Google aleyhine iki dava açtığı. Sonos, Google’ın 2013’teki bir ortaklığın ardından çok odalı hoparlör teknolojisini çaldığını iddia ediyor. Üstelik şirket, Google’ın telefon, dizüstü bilgisayar ve hoparlörleri içeren iddia edilen IP hırsızlığından yararlanan ürünlerde satış yasağı talep ediyor.

2013 ortaklığı, Sonos hoparlörlerinin Google Play Müzik’i desteklemesine izin verdi, ancak Sonos, Google’ın Chromecast Audio, Google Home cihazları ve Pixel cihazlarında patentli teknolojiyi kullandığını iddia ediyor. Sonos, Google’ın teknolojilerini kullanan ürünleri sübvanse ettiğini ve Sonos’un daha pahalı ürünlerini büyük ölçüde düşürdüğünü söylüyor. Şirket, 2016, 2018 ve geçen yıl Google’ı bu konuda uyardığını ve şirketi 100 patenti ihlal etmekle suçladığını söyledi.

Davada Sonos, yeni Google ürünleri ile mevcut teknolojileri arasındaki benzerliklere dikkat çekiyor. Hoparlör grupları arasında sesi senkronize etmek, grup sesini ayarlamak ve yerel bir kablosuz ağda hizmetleri kurmak gibi şeylerden bahsediyorlar. Sonos ayrıca Google ve Amazon’u, kullanıcıların hem Google Assistant hem de Alexa’yı kullanmalarına izin verecek bir cihaz yapma girişimlerini sabote etmekle suçluyor. Aslında Sonos, Amazon’un da patentlerini ihlal ettiğini iddia ediyor, ancak şirket “mahkemede aynı anda iki teknoloji deviyle savaşmak” istemiyor.

Hem Google hem de Amazon, ihlali reddederek davaya çoktan yanıt verdi. Google iddialara itiraz ettiklerini ve “onları şiddetle savunacağını” söylüyor.

Sonos – Google, Russell Brandom, Scribd üzerinde


1. Güncelleme: Google sayaçları

Sonos’un Ocak ayında patentli hoparlör teknolojisini çaldığı için Google’a dava açmasının ardından, Google şimdi buna karşı çıkıyor. Google, Sonos’u örgü ağ oluşturma, yankı iptali, DRM, içerik bildirimleri ve kişiselleştirilmiş arama ile ilgili 5 patenti ihlal etmekle suçlamaktadır.

Dosyalama sırasında Google şöyle diyor: “Google diğer şirketlere patent ihlali nedeniyle nadiren dava açsa da burada fikri mülkiyet haklarını ileri sürmek zorundadır.” Google, Google’ın müzik hizmetlerini ve Asistan’ı entegre etmek için Sonos’a verdikleri desteği “tasarım, uygulama ve test etme konusunda önemli yardım” olarak tanımlıyor.

Google, Sonos’un 2013’te Play Müzik’i ve 2016’da Google Asistan’ı entegre etmesine nasıl yardımcı olduklarına işaret ediyor. Google dosyalama sırasında, “Bu çaba yine önemli Google mühendislik kaynaklarını, çalışanların aylarca süren çalışma zamanı dahil,” dedi. Ayrıca Google, “Sonos ile beş yılı aşkın ortaklığından gurur duyduklarını ve Sonos için özel entegrasyonlar oluşturarak şirketlerin ürünlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için Sonos ile yapıcı bir şekilde çalıştıklarını” söylüyor. Örnek olarak Google, “Google, Google Asistan için varsayılan seçenek olarak bir Sonos hoparlörü ayarlama özelliğini kullanıma sunduğunda, Google’ın bunu herhangi bir ortak şirket için yaptığı ilk şeydi” diyor.

Bir açıklamada SınırGoogle sözcüsü Jose Castaneda, “Sonos’un birlikte çalışmamız ve teknolojimiz hakkında yanlış iddialarda bulunmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık. Patent haklarımızı ileri sürerek gönülsüzce kendimizi savunuyoruz. Anlaşmazlığımızı çözmeye çalışırken, ortak müşterilerimizin ürünlerimizi kullanarak en iyi deneyimi yaşamalarını sağlamaya devam edeceğiz. “


Güncelleme 2: Sonos başka bir patent davası açtı

Mishaal Rahman tarafından güncelleme

Google yarın yeni bir Chromecast ve Nest akıllı hoparlörü duyurmaya hazır ve Sonos bundan memnun değil. Ev ses donanımı üreticisi Google aleyhine başka bir patent davası açtı ( Sınır), şirketin Chromecast ve Nest ürünlerinin tamamının Sonos’un beş kablosuz ses patentini ihlal ettiğini iddia ederek: ABD Patent No. 9,967,615, 10,779,033, 9,344,206, 10,469,966 ve 9,219,460. Bu patentler, ağda müzik çalma, cihazların bölgeler halinde gruplandırılması ve ortama göre ses ayarlarının yapılandırılmasına yönelik sistemleri kapsar. Sonos, Google’ın, müzik akışı için akıllı telefonlarda uzaktan oynatma kontrolleri, Google Home uygulamasında hoparlör grubu yönetimi ve otomatik hoparlör eşitleme uygulayarak bu patentleri ihlal ettiğini iddia ediyor.

Sonos’un baş hukuk sorumlusu Eddie Lazarus yaptığı açıklamada, “Google’ın kopyalamasının derinliğini ve kapsamını göstermenin önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Onlara, ihlal ettiklerini iddia ettiğimiz 100 patente ait iddia çizelgelerini gösterdik, hepsi boşuna.” Yanıt olarak Google sözcüsü Jose Castaneda, “Sonos, birlikte çalışma geçmişimiz hakkında yanıltıcı açıklamalarda bulundu” dedi. “Teknolojimiz ve cihazlarımız bağımsız olarak tasarlandı. İddialarını şiddetle reddediyor ve onlara karşı savunuyoruz. “

Sonos – Google hak ihlalinde bulunan kişiler… Yazan Russell Brandom