Stres türleriO stres bu tek tür kelime yapar bir insanın içinde bulunduğu belirli bir duruma gönderme. Genel olarak, bu durum, söz konusu kişiyi ezen bunalma veya ıstırap fikriyle yakından bağlantılıdır. Bu anlamda, psikoloji, bu duyguları tetikleyen olayların veya durumların ne olduğunu belirleyerek bu tür fenomeni incelemekten sorumlu olmuştur.

Stresin temel belirtileri

Kişi, düşüncesinin normal seyrinde bir dizi değişiklikle karşı karşıya kaldığında, sürekli kendini teslim etmenin yanı sıra, görevlere konsantre olabilmek için ciddi zorluklar yaşamasına neden olan, tekrarlayan bir stres durumuna dahil olur. stres düzeyini artıran sürekli bir özeleştiri durumuna.

Bu durum, güçlü anksiyete, sinirlilik ve korku dönemlerine sahip olarak duygularının kontrolünde bir dizi değişiklik yaratır. Bu, normal olarak mide, boyun ve sırt ağrısının meydana geldiği fizyolojik işleyişte önemli değişiklikler yaratacaktır.Konuşma sistemi de etkilenir ve stresli olaylarla karşı karşıya kaldığında defalarca gergin bir kahkaha gösterir. Hatta sağlığına zararlı maddeler tükettiğinde şok oluyor.

Stres türleri

Akut stres

Günümüzde çok yaygın olan bir stres türüdür. Aslında çoğu insan acı çekiyor veya acı çekiyor. Bu, onları zorlu zorlukların üstesinden gelmeye iten iş, aile veya başka herhangi bir durum tarafından maruz kaldıkları sürekli baskıların sonucudur.

Bazı durumlarda ve kişinin kapasitesine bağlı olarak, bu tür stres, engellerin üstesinden gelmek için bir teşvik olabilir. Diğer zamanlarda çok yorucu olsa da.

Akut stres belirtileri

Tekrarlayan ishal, kabızlık veya sinirlilik gösteren mide tipi hastalıkların sürekli tezahürü ile kendini gösterir. Ayrıca yüksek düzeyde ıstırap, sürekli halsizlik ve tekrarlayan depresyon gösterirler.

Masa başında uyuyan kişi

Akut epizodik stres

Normalde düzensiz bir yaşam süren bazı insanların karşılaştığı bir stres türüdür, bu onlara kaos duygusu verir ve tekrarlayan bir stres derecesine yol açar. Genellikle sinirli, endişeli ve sinirli bir durumda enerjiktirler.

Banka ekstreleri yığını çıkan el

Kronik stres

Yorgunluk seviyelerinin yorucu olduğu bir stres türüdür. Bazen, hastalığa yakalanan kişinin zihninde anormallikler yaratır ve bu, etkilenen kişi belirli bir sorundan çıkış yolu olmadığını hissettiğinde ortaya çıkar. Bu, yüksek seviyelerde kaygının fırlamasına neden olur. Normalde, çocukluklarında kendilerini önemli ölçüde etkileyen bir tür travma geçiren bu insanlar bu tür bir stresten muzdariptir.

Baş ağrısı olan kadın

Eustrés

Kişi için iyi olduğu ortaya çıkan stres türü bu şekilde adlandırılır, genellikle kişinin kendi iyiliği için optimize edebileceği ve kanalize edebileceği yüksek bir enerji seviyesi vardır.

Aşağıdan görünümü gülümseyen kadın

Dikkati dağılmış

Aksi takdirde, bu tür stres doğası gereği olumsuzdur. Bu nedenle acı çeken kişinin sağlığı için zararlıdır, duygusal ve fiziksel sağlığı etkiler.

Acı içinde çığlık atan kişi

Hiperist

Bu nedenle, kişinin destekleyebileceği ortalamayı aşan stres seviyeleri olarak tanımlanır. Bu tür insanlar sürekli bunalmış durumdadır ve belirli durumlara yanıt vermekle sınırlıdır, bu da onları düşük özgüvene sahip olma konusunda çok savunmasız kılar.

Baş ağrısı ile kulakları tıkayan kişi

Hipo-stres

Bir kişinin stres seviyesi düşük olduğunda bu şekilde tanımlanır, bu da onu günlük yaşamında katlanılabilir kılar, ancak belirli bir düzeyde can sıkıntısı göstermelerine rağmen, özellikle günlük yaşama daldığında.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 06. Stres türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-estres/.)