Telefonun çocuklar için faydaları

123rf / quintanilla

Cep telefonları hayatın bir gereği haline geldi ve yanında kendi telefonunu taşımayan kimse yok, hatta günümüzde çocuklar bile ev içinde ve dışında telefon taşıyor.

Çocuklar, cep telefonunu sadece eğlence ve eğlence amaçlı bir oyun olarak görebilir, çünkü resim izlemeyi ve çocuklar için bazı oyunlarla oynamayı tercih edebilirler. Ayrıca dersler ve öğrenme programları içeren daha fazla beceriye sahip bazı cep telefonları da vardır. Bu nedenle, cep telefonlarının çocuklar için bazı sağlık zararları olsa da, onlara da bazı faydaları olduğu konusunda hemfikir olmalıyız. Bununla birlikte, bir çocuk cep telefonunu kullanırken ebeveynlerin ayarlaması gereken bazı koşullar vardır, bu nedenle cep telefonunu her zaman kullanmasına izin verilmemelidir, sadece önemli zamanlarda. Çocuk, ebeveynleri tarafından güvence altına alınmak için ev dışındayken taşıyabilir ve ayrıca derslerini tamamladıktan ve çalıştıktan sonra öğrenmek ve fayda sağlamak veya oyun oynamak için boş zamanlarında evde taşıyabilir. Bu makaleyi bizimle birlikte takip edin ve bir çocuğun cep telefonu veya cep telefonu kullanmasının faydalarını öğrenin.

1- Çocuğun bilimsel gelişimi

Hepimiz, bir çocuğun zekasının ve beyin gelişiminin, özellikle bu modern çağda, elektronik cihazların kullanımına daha çok bağlı olduğunun farkındayız. Çocuğun cep telefonunu kullanmaktan kaçınması bilimsel gecikmesine yol açabilir, çünkü akıllı telefonlar çocuğun düşünme gelişiminin gelişmesine büyük ölçüde yardımcı olur ve ufkunu genişletir. Aynı zamanda çocuğun çevresinde olup bitenlerden tam olarak haberdar olmasını sağlar. Cep telefonları, çocuğun çok fazla bilgi edinmesine, çalışmaları hakkında raporlar ve araştırmalar yapmasına yardımcı olurken, aynı zamanda siyasi haberleri takip etmesine, belgesel ve eğitici filmler izlemesine de olanak sağlar. Bu nedenle, modern teknolojinin çocukları önceki nesillere göre daha açık ve bilgili hale getirdiğinden hepimiz emin olmalıyız. Buna ek olarak, modern Avrupa ülkeleri ders çalışmak için alternatif bir çözüm olarak akıllı telefonlara güvenmeye başladı.

2- Çocukla iletişim kolaylığı

Her anne, ister okulda, ister seyahatte, ister aileyle ev dışındayken çocuğu için korku ve endişe duyar. Bu nedenle, başına gelebilecek herhangi bir zarardan ona güvence vermek için onunla iletişim kurmak ister. Bu nedenle, cep telefonu çocuğunuzla iletişiminizi kolaylaştıran tek arterdir ve bu fayda, çocuklar onu kullandığında bir cep telefonunun sahip olduğu en büyük faydalardan biridir. Cep telefonu üzerinden çocuğunuzla iletişim kurabileceğiniz gibi, çocuğun siz yokken maruz kalabileceği acil durumlarda polisi, ambulansı veya itfaiye güçlerini aramasına ve hayatını tehdit etmesine yardımcı olur.

3- Çocuğa sorumluluk öğretmek

Bir cep telefonunun çocuğa sağladığı diğer bir avantaj da, kendisine ve cihazı yönetme ve bakımını yapma, çağrı sınırlarını bilme ve İnternet’i bir hesapla kullanma gibi sorumluluklarını ona öğretmede büyük ölçüde yardımcı olmasıdır. Bunların hepsi çocuğu sorumlu ve hiçbir şeyi umursamayan şımarık bir çocuğun giysisinden daha olgun ve sorumlu bir çocuğa dönüştürür. Aynı zamanda cep telefonları da bir annenin çocuğunu cezalandırdığı yöntemlerden biridir, bu nedenle çocuğunu derslerini hatırlamazsa veya görevini tamamlamazsa cep telefonunu geri çekmesi için tehdit edebilir.

Aynı zamanda, çocuğun sürekli cep telefonunu kullanmasının ona zarar verebileceğini de inkar etmemeliyiz. Bu zararlar arasında çocuk, sosyal medyada kolaylıkla yayınlanan bazı uygunsuz fotoğraf ve videoları izlemeye maruz kalıyor. Cep telefonundan yayılan titreşimler ve elektromanyetik dalgalar nedeniyle beyin sağlığına da zarar verir, bu nedenle cep telefonunun çocuğun uyuduğu odanın dışında kalması gerekir. Cep telefonlarının dezavantajları arasında çocuğun ailesi ile paylaşma konusundaki isteksizliği ve cep telefonuyla oynayarak sürekli meşgul olması da yer alıyor. Bu oyunlar, tuhaf veya korkutucu bir şey görmenin bir sonucu olarak otizm, depresyon veya travma gibi bazı akıl hastalıklarına da yol açabilir. Cep telefonları ayrıca bir çocuğun şiddet ve saldırganlık dahil olmak üzere belirli kötü davranış ve davranışlara sahip olmasına neden olabilir. Bu nedenle sevgili anne, cep telefonunu kullanırken çocuğunuza çok dikkat etmelisiniz.