Trafik işareti türleritrafik işaretleri oğul belirli bir eylemi gösteren bir dizi sembolle doğrudan ilişkili olan her türlü sinyal bir kişinin uyması gereken. Tüm bunlar trafiğin iyi şartlarda, yani akıcı bir şekilde ve herhangi bir kaza olmaksızın sürdürülmesi temel amacı ile yapılır. Sinyallerin düzenleyici ve önleyici olduğu anlaşılmaktadır.

Trafik işareti türleri

Beyaz Ok İşaretleri

Bu durumda, belirli sinyal yoldan geçen kişiye bir yörünge sırasında belirli yerlerde alması gereken yönü belirtir. Bu, ters yönde bir şerit bilgisi olmadığında yanlışlıkla varmaması veya bir yolun veya patikanın birkaç şeritli olduğunu düşünmemesi için yapılır. Normal trafik akışını da gösterirler.

Yatay İşaretler

Bu tür tabelaların temel özelliği, bundan sorumlu olanların, bunları uygun şekilde kaldırım üzerinde yatay olarak düzenleme yükümlülüğüne sahip olmalarıdır. Bu tür işaretlerin yaygın bir örneği, bazı şehir sokak kavşaklarında asılı duran dur kelimesidir, böylece insanlar onları sürüş sırasında görebilir ve tamamen durabilir.Bilgilendirici işaretler

Bu tür trafik sinyalizasyonunun temel amacı, yol boyunca karşılaşılabilecek bazı durumlar hakkında sürücüyü verimli ve zamanında bilgilendirebilme fikri ile yakından ilgilidir. Örneğin, sisli bir alanın varlığını gösteren bir işaret, bu nedenle yavaşlamalısınız veya gevşek sığırlardan oluşan bir alanın varlığını.

Ayrıca, çok özel bir şekilde, sürücünün orada sunulan hizmetleri elde etmek için bu yerlere park edip etmeyeceğine karar vereceği, çok yakın bazı restoranlar, oteller veya benzin istasyonlarının varlığını da belirtiyorlar, bu da karar vermesini kolaylaştırıyor. yol. Ayrıca, gerekirse göz önünde bulundurulması gereken bazı acil telefon numaralarını da bilgilendirir.

Beyaz Çizgi İşaretleri

Bu sinyalin özel amacı, sürücüye seyahat ettiği yolda diğer şeritlerin aynı yöne gittiğini belirtmektir. Böylece, kendi takdirinize ve sağduyunuza bağlı olarak, belirli bir yere ulaşmak için başka bir şeride geçmeniz mümkündür. Çizgi sürekli ise geçilemez, aksi takdirde kesikli bir çizgi ise.

2 yönlü yol

Sarı Çizgi İşaretleri

Bir aracın sürücüsünün, cehalet veya sinyal verme eksikliğinden dolayı söz konusu şeridi istila etmesini ve bir aksilik meydana gelmesini önlemek için bitişik şeritlerin zıt yöne gittiğini bilmesini amaçlayan bu tür sinyalizasyon. Bu renkteki söz konusu çizgilerin kesintisiz çizgiler olarak görünmesi durumunda, mümkünse kesirli ise hiçbir aracın geçilmemesi gerektiği belirtilir.

Düz sarı çizgili otoyol

Uyarı işaretleri

Bu tür sinyallemenin özel amacı, yoldan geçen kişiyi ve / veya sürücüyü, aynı gösterge izlenmezse, yakın gelecekte bir yörünge içinde, yani sürücünün yapabileceği düz bir eğri içinde ortaya çıkardığı risk konusunda uyarmaktır. örneğin yoldan birkaç metre uzakta olun. Bu konuda uyaracak bir işaret yoksa, kaza olasılığı vardır.

Normalde bu tür işaretleri yollarda dikdörtgenler, eşkenar dörtgenler, üçgenler gibi bazı geometrik şekiller halinde bulacaksınız; siyah, sarı, beyaz, turuncu gibi bazı renkler ve o tabelada belirli bir yere yerleştirilen göstergenin ne hakkında olduğunu kısaca belirten bazı semboller veya kısa açıklamalar eşliğinde.

Yol işaretleri

Düzenleyici İşaretler

Sürücülere verilen bu tür sinyalizasyonun temel amacı, arabaların hızının akışını düzenleyebilmektir, ayrıca yolun koşullarına göre var olan sınırlamaları, kaçınmak gibi bazı yasakları yükseltmeyi amaçlamaktadır. yolun bazı noktalarında sollama. Tüm bunlar, sürüşü düzenleyerek kazaları önler.

İngilizce sinyalizasyon

Trafik ışığı sinyalleri

Bu sinyal formatı, bu şehirlerden geçen araç trafiğinin akışını düzenlemek amacıyla, bir kentsel alanda stratejik olarak kurulmuş birkaç alanda bulunur. Bunlar, renkli temsil edilen bazı ışıkların aydınlatması ile şehrin en önemli caddelerinin kavşak noktalarına yerleştirilen cihazlardan oluşmaktadır.

Yeşil, sarı veya kırmızı olmasına bağlı olarak, sürücü ileri gidebilir, yavaşlayabilir veya tamamen durabilir. Bu, trafiğin akıcı olmasını sağlıyor ve herhangi bir kaza türü olduğunu bilmiyorum. Ayrıca yaya da doğru zamanda virajlarda caddeleri geçebilecek. Onlar için ne zaman geçip geçmeyeceklerini gösteren tek elli bir trafik ışığı bile var.

Aşağıdan görülen trafik ışığı

Geçici İşaretler

Bu tür işaretlerin amacı, o anda bir dizi bakım ve / veya restorasyon eyleminin yürütüldüğü stratejik yerlerde çok önemlidir; yani, insanların ve ağır makinelerin bir karayolu veya yol üzerinde çalıştığı alanlardır. Bu alana geçici olarak adlandırılan bir dizi işaret koymak gerekir.

Buradaki fikir şudur ki, sürücüler bu alana yaklaşırken önceden uyarılabilir ve uygun önlemleri alabilir. Bu işaretlerin bilgilendirici olmasının ve hemen hemen hepsinin siyah metin ve / veya resimlerle turuncudur. Hem gündüz hem de gece önleyicidirler çünkü tam olarak karanlıkta bu işaretler parlama eğilimindedir.

İnşaat bölgesi tabelası

Dikey İşaretler

Bu tür tabelalar, şehirlerdeki bazı direklere stratejik olarak yerleştirmek için dikey olarak tasarlanmış bir dizi plakadan oluşur. Bu işaretler önleyici, bilgilendirici ve / veya kısıtlayıcıdır. Aynı şehirde bulunabilen diğer sinyal türlerini desteklemek için idealdirler.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 12. Trafik işareti türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-senales-de-trafico/.)