Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Ubuntu Linux Nedir

Ubuntu Linux Nedir, ne işe yarar ve bu işletim sistemini kullanmanın avantajları nelerdir? Ubuntu, ücretsiz dağıtımı olan tek işletim sistemi olarak tanınan bir işletim sistemidir . Bu proje, tüm ihtiyaçlara tamamen uyarlanabilir olmasıyla karakterize edilen ücretsiz erişim teknolojisini teşvik etmek için desteklendi . Şu anda, size daha sonra göstereceğimiz , bilinen sürümlerin büyük bir listesine sahiptir . Windows’un rekabeti olarak kabul edilir , çünkü buna benzer […]

30 Ocak 2022 - 14:21 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi. A+A-

Ubuntu Linux Nedir

Ubuntu Linux Nedir, ne işe yarar ve bu işletim sistemini kullanmanın avantajları nelerdir?

Ubuntu, ücretsiz dağıtımı olan tek işletim sistemi olarak tanınan bir işletim sistemidir . Bu proje, tüm ihtiyaçlara tamamen uyarlanabilir olmasıyla karakterize edilen ücretsiz erişim teknolojisini teşvik etmek için desteklendi .

Şu anda, size daha sonra göstereceğimiz , bilinen sürümlerin büyük bir listesine sahiptir . Windows’un rekabeti olarak kabul edilir , çünkü buna benzer hizmetler sunmak üzere uyarlanmıştır .

Avantajları, herhangi bir özel işletim sistemiyle aynıdır, ancak bazı daha olumlu özelliklere sahiptir. Bu işletim sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyorsanız, gitmeyin, aradığınız her şeyi burada bulacaksınız!REKLAM

 Ubuntu Linux nedir ve bu işletim sistemi ne işe yarar?

Ubuntu işletim sistemi , finansmanı büyük Güney Afrikalı işadamı Mark Shuttleworth’tan gelen Canonical Ltd. şirketi tarafından geliştirildi . Bu işletim sistemi bize bilgisayar aktivitelerinin kontrolü ve yürütülmesi için yazılım sunar.

Ücretsiz bir dağıtım işletim sistemi olması , büyük kullanım kolaylığı, sürekli güncelleme sürümleri ve kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir işlevler sunması ile karakterizedir . Windows gibi, bize ofis ve oyun etkinlikleri de dahil olmak üzere sonsuz bilgisayar etkinlikleri gerçekleştirme fırsatı verir . Ubuntu, 20 Ekim 2004’te yasal olarak dağıtıldı, önceki projeler ve büyük çabalar sonucunda.

Ubuntu’nun adı, bu sistemin dünyada uyguladığı bir Afrika hareketi olduğu için, insanlar için özgür bir işletim sistemine atıfta bulunan bir slogan olarak atandı . Amaç, insanların bir bilgisayar şirketine doğrudan bağımlı olmadan bir sistemi ve bilgisayarı kullanmalarına izin vermektir. Bu ilke her geçen gün daha fazla kabul görmüş ve sonuç olarak bu işletim sistemi üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış çeşitli programlar ve bu işletim sistemine sadık daha fazla kullanıcı elde edilmiştir.

 Ubuntu işletim sisteminin ana özellikleri nelerdir?

Açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak, çok sayıda özellik listesine sahiptir , bunları bilmek işletim sisteminden en iyi şekilde yararlanmamızı sağlayacaktır.

Ardından, size tüm niteliklerinin bir listesini göstereceğiz:

 • Debian GNU/Linux dağıtımına dayalı bir işletim sistemidir .
 • Resmi olarak beş donanım mimarisini destekler (x86, AMD64. PowerPC, SPARC, IA-64, PlayStation 3 ve HP PA-RISC).
 • Yazılım ve araçlar her 6 ayda bir güncellenir.
 • Mağazalarda, stüdyolarda ve oyunlarda kullanılabilirlik.
 • Gönüllülerinin işbirliği sayesinde çok sayıda dile çevrildi .
 • Çalışmaları ve destekleri Debian, Gnome ve KDE topluluklarına dayanmaktadır.
 • Sistem uyarlanabilirliği için gelişmiş yapılandırmalar da dahil olmak üzere, içindeki herhangi bir etkinliğin geliştirilmesine izin veren çok sayıda araçla entegre edilmiştir .
 • Grafik arayüzü , kullanıcılar tarafından kullanımın ve kullanışlılığın hızlı bir şekilde anlaşılması için tamamen kullanışlıdır.
 • Ubuntu Wiki sayfası aracılığıyla , insanlar tüm görüşlerini ve iyileştirme önerilerini açıkça ifade edebilirler .
 • Güvenlik güncellemeleri her 18 ayda bir otomatik olarak güncellenerek sistem kararlılığını garanti eder.
 • Sürüm terminolojisi , piyasaya sürülme zamanı ile ilgili değildir .
 • Gnome resmi masaüstü ortamı olarak kurulduğunda sürümler senkronize edilir .
 • Mozilla Firefox , resmi Ubuntu tarayıcısıdır.
 • Gelişmiş veya kritik görevler için, kök kullanıcıların yerini tamamen alan SUDO olarak bilinen araç kullanılır.
 • Kullanıcılar olarak Enterprise sürümünün kullanımı veya aboneliği için ödeme yapmak zorunda değiliz .
 • İki sunum halinde (İnternet ve CD) mevcuttur ve birbirinden bağımsızdır .

Ubuntu gibi ücretsiz bir işletim sistemi kullanmanın avantajları nelerdir?

Ubuntu , en fazla değişiklik ve uyarlanabilirliğe sahip işletim sistemidir , bu, dünyadaki milyonlarca işbirlikçisi sayesinde ücretsiz erişim işletim sistemini teşvik eder.

Avantajları çoktur ve burada sadece ana ve en önemlilerinden bahsedeceğiz:

 • Ubuntu işletim sistemlerinin bilgisayar kaynaklarının tüketimi, diğer tüm rakiplerden çok daha düşüktür, bu da bilgisayarımızın tüm öğelerinin daha fazla kararlılık ve daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Herhangi bir disk birleştirme gerektirmeyecek kadar verimli olan dosyaları ve boş alanları düzenlemek için bir sisteme sahiptir .
 • Windows için tasarlanan yazılımların çoğu Ubuntu’da da kullanılabilir .
 • Bazı oyun yazılımları veya bazı abonelik ödemelerinin yapılması gereken diğerleri olmasına rağmen, kullanımı tamamen ücretsizdir .
 • Güvenlik sisteminiz o kadar çok değişiklik ve güncelleme alıyor ki virüs bulaşma riski çok düşük . Kendi başına, kullanıcılarının çoğu Ubuntu bilgisayarlarında antivirüs olmadan çalışır.
 • Kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre uyarlanabildiği için tamamen yapılandırılabilir bir sistem. Minimum bilgisayar bilgisi ile stillerden sık yapılan etkinliklere kadar her şeyi yapılandırabiliriz.
 • Hızlı, etkili ve verimli sistem.

2004’ten bugüne kadar oluşturulan tüm Ubuntu sürümlerinin listesi

Ubuntu , en çok sürüm ve modifikasyona sahip sistemlerden biridir . Bu, dünya çapında var olan binlerce işbirlikçiden kaynaklanmaktadır. Ardından, size Ubuntu’nun bilinen tüm sürümlerinin bir listesini göstereceğiz .

Göreyim seni:

Ubuntu 4.10

Bu sürüm teknik desteğe sahip değildir ve 20 Ekim 2004’te piyasaya sürülmüştür, bu işletim sisteminin piyasadaki ilk sürümüdür. Geliştiricisi, her 18 ayda bir yeni güncellemeler sunan Debian GNU/Linux idi.

Ubuntu 5.04

Önceki sürüm gibi, şu anda desteklenmiyor ve Ubuntu 4.10’dan bir yıl sonra, özellikle 8 Ekim’de yayınlandı . Bu hizmet ertesi yılın 29 Ekim’inde sona erdi.

 Ubuntu 5.10

Bu sürümün kod adı, 12 Ekim 2005’ten itibaren piyasada bilinen Breezy Badger’dır ve hizmeti sonraki yılın 13 Nisan’ında sona ermiştir. Bu sürümde grafiksel bootloader ve benzeri özellikler eklenmiştir.

 Ubuntu 6.06LTS

Canlı CD özellikleri bu sürüme dahil edildi ve grafik yükleyici (Ubiquity), tango kurallarıyla desteklendi. Bu sürümden önce çıkarılabilir USB ile kurulum imkansızdı, ancak bunun piyasaya sürülmesiyle ( 1 Haziran 2006 ) ilk kez izin verildi.

 Ubuntu 6.10

26 Ekim 2006’da piyasaya sürüldü , kod adı Edgy Eft, Ubuntu sistemi, fotoğraf hareketi özellikleri ve uygun işletim sistemi performansını sağlayan sistem ayarları dahil.

 Ubuntu 7.04

Bu sürüm , multimedya kodekleri ve ikili sürücülerin bağlanmasına izin veren sunucu özellikleri, sistemi iyileştiren ayrıntılar ve ağ bağlantılarıyla birlikte 19 Nisan 2007’de yayınlandı .

Ubuntu 7.10

18 Ekim 2007’de yayınlanan bu sürüm , AppArmor Güvenlik Çerçevesi aracı ve tamamlayıcısı sayesinde Ubuntu sistemi için daha fazla güvenlik koruması içeriyordu ve buna karşılık bilgi işlemede daha yüksek hız da dahildi.

Ubuntu 8.04LTS

24 Nisan 2008’de piyasaya sürüldü , kod adı Hardy Heron, yani Robusta Heron. Bu sürüme performans iyileştirmeleri ve yeni uygulamalar dahil edildi. Ayrıca diski bölmeye gerek kalmadan tıpkı Windows gibi dağıtılma imkanı .

 Ubuntu 8.10

Bu sürüm , internet bağlantısındaki iyileştirmeleri ve tüm sürücülerin otomatik olarak derlendiği bir Canlı USB edinme iznini içeriyordu. Ekim 2008’de piyasada tanındı .

 Ubuntu 9.04

Bu sürüm, sistem girişini hızlandıran yeniliklerle 23 Nisan 2009’da yayınlandı. İçerdiği diğer bir özellik ise 3G ağ kartlarıyla uyumlu olması ve tüm kablosuz bağlantıları geliştirmesidir.

 Ubuntu 9.10

Bu sürüm şu anda mevcut değil, ancak 29 Ekim 2009’da Karmic Koala kod adı altında yayınlandı. Ubuntu Netbook Remix için güncellemeler ve iyileştirmeler içeriyordu.

 Ubuntu 10.04LTS

Bu sürüm 10.04, Nisan 2010’da Lucid Lynx kod adı altında, iPhone ve iPod sistemi ile uyumluluğa izin veren eklentileri içeren sergilendi.Not: Sürüm 2.0’da, bireysel paketlerin kurulum izni dahil edilmiştir .

 Ubuntu 10.10

10 Ekim 2010’da piyasaya sürüldü ve tasarım boyunca yapılan değişiklikler de dahil olmak üzere Netbook sistemindeki iyileştirmelere odaklanarak kullanıcı deneyimini iyileştirdi .

 Ubuntu 11.04

Bu sürümde ( 28 Nisan 2011’de piyasaya sürüldü) Aero Snap’e benzer işlevler, AMD Fusion işlemciler için sürücüler gibi grafiklerin ve renklerin doğru çalışmasına izin vererek sistemin daha iyi bir görünümünü veren yeni özellikler dahil edildi.

 Ubuntu 11.10

İlk kez 13 Ekim 2011’de gösterildi . Video sürücüsü içermez ve masaüstü ve ekran efektleri, Unity işlevine benzer Compiz tarafından kontrol edilir çalışırlar?

daha yüksek versiyonlar

 • Ubuntu 12.04 LTS (26 Nisan 2012)
 • Ubuntu 12.10 (18 Ekim 2012)
 • Ubuntu 13.04 (25 Nisan 2013)
 • Ubuntu 13.10 ( 17 Ekim 2013)
 • Ubuntu 14.04 LTS (17 Nisan 2014)
 • Ubuntu 14.10 ( 23 Ekim 2014)
 • Ubuntu 15.04 (23 Nisan 2015)
 • Ubuntu 15.10 (21 Ekim 2015)
 • Ubuntu 16.04 LTS (26 Nisan 2016)
 • Ubuntu 16.10 ( 21 Nisan 2016)
 • Ubuntu 17.04 (13 Nisan 2017)
 • Ubuntu 17.10 (19 Ekim 2017)
 • Ubuntu 18.04 LTS (26 Nisan 2018)
 • Ubuntu 18.10 (18 Ekim 2018)
 • Ubuntu 19.04 (18 Nisan 2019)
 • Ubuntu 19.10 (17 Ekim 2019)
 • Ubuntu 20.04 LTS (23 Nisan 2020)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İnstagram reklam hesabım kısıtlandı İnstagram reklam hesabım kısıtlandı

Reklam hesabı devre dışı bırakıldı, ne yapmalı? Engellenen reklam hesabınızı kurtarmak kolaydır, çoğu zaman bu bir hatadır! Facebo...

Facebook Hesap Kalitesi 2022 Facebook Hesap Kalitesi 2022

[2022] Facebook Reklamları politikaları ve hesabınızdan yasaklanmaktan nasıl kaçınılacağım Birçoğunuz, Facebook’un Reklam İlkeler...

Facebook reklam hesabı devre dışı bırakıldı Facebook reklam hesabı devre dışı bırakı...

Facebook Reklam Hesabınız devre dışı bırakılırsa ne yapmalısınız? Korku hikayesinden çıkmış bir şeye benziyor. Bir gün reklamlarınız üz...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/