Ubuntu Sistem Dili Terminalden İngilizceden İspanyolcaya Nasıl Değiştirilir

Ubuntu, bilgisayarlarda en çok kullanılan üçüncü işletim sistemidir. Bu yazılımın her bir özelliği ve faydası etkileyicidir. Ancak, bazı kullanıcılar için varsayılan dille hizmet kurulumu.

Koşullar göz önüne alındığında, Ubuntu sisteminin dilini terminalden İngilizce’den İspanyolca’ya nasıl değiştireceğinizi bilmek önemlidir. Ubuntu’da varsayılan olarak yüklenen dille sorun yaşayan kullanıcıların yüzdesine aitseniz, burada gerçekten değerli bilgiler bulacaksınız. İşletim sisteminizin dilini ayarlamaya hazır mısınız?

Ama önce biraz Linux

Linux, 90’lı yılların başından beri gelişen bir projedir. Özgür yazılım olarak sunulur, yüksek özelleştirme yetenekleriyle kullanıcıları tarafından. Bu yazılımın çok fazla büyümesi tam da geniş kullanıcı topluluğundan kaynaklanıyor.

Geliştiriciler, işletim sisteminin iyileştirilmesine ve optimizasyonuna sürekli ve önemli katkılarda bulunur. Dolayısıyla Linux, herhangi bir dağıtımından birçok kişinin dikkatini çekmiştir.

Ubuntu’nun görünümü

Linux’un çok sayıda dağıtımı vardır, ancak şüphesiz Ubuntu en iyilerden biri olarak konumlandırılmıştır. 2004 yılında piyasaya sürülen “Ubuntu” adının kökleri Zulu ve Xhosa dilleri. Bütün bunlar, “Başkaları için İnsanlık” anlamıyla sonuçlanır.

Ubuntu, tam da dünyaya yayılmak için geliştirilmiş bir proje oldu. Ama her şeyden önce onu herkes için uygun hale getirin. Ubuntu esas olarak sunucularda kullanıldı, bu nedenle karmaşıklık seviyesi oldukça yüksekti.

linux linux sistemi

Örneğin, Ubuntu’da paketlerin veya programların terminalden nasıl kurulacağını bilmek için derin teknik bilgi gerekiyordu. Ancak işler değişti ve şimdi kolaylıkla Ubuntu sisteminin dilini değiştirebilirsiniz.

Dil değişikliği

Dilini değiştir Ubuntu sistemi Sıkıcı olmasına rağmen oldukça basit olan bir süreçtir. Ubuntu programlarını terminalden kolayca kaldırmak kadar basit.

Şimdi Ubuntu’nun nasıl kullanılacağını öğreniyorsanız endişelenmeyin. Talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun ve herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Bununla birlikte, sorun yaşarsanız, Ubuntu Linux sistemini nasıl optimize edeceğinizi ve temizleyeceğinizi öğrenmeniz gerektiğini hatırlamakta fayda var.

Adım adım

İşletim sisteminin dil değişikliğiyle başlamak için yapmanız gereken ilk şey ilgili paketleri kurmaktır. İçin böylece Ubuntu sistem dilini değiştir, terminale erişmeli ve aşağıdaki komutları girmelisiniz:

  • cd / usr / paylaşım / locales /
  • sudo / yükleme dili paketi es_ES

Dosyaları düzenleme

Bir sonraki adım, bu paketleri işletim sisteminde varsayılan olarak işaretlemektir. Bu nedenle, aşağıda gösterilecek dosyaları değiştireceksiniz:

  • sudo nano / etc / çevre
  • sudo nano / etc / varsayılan / locale

Bu dosyaların her birinde bulacaksın ayarlanacak dil veri paketleri. Onlarda da küçük bir değişiklik yapmalısınız. Her paket veya dosya şöyle görünmelidir:

  • LANG = ”es_ES.UTF-8”
  • LC_ALL = ”en_EN.UTF-8”
  • LANGUAGE = ”es_ES”

Dil önceliği

Dosyaları değiştirdikten sonra, dil öncelik ayarlarını belirleme zamanı. Bunun için dosyayı değiştirmeniz gerekecek sudo nano /var/lib/locales/supported.d/local.

ubuntu yerel yapılandır

Bu dosyada olacak hem birincil dil hem de ikincil dil belirtilecektir. Bu nedenle düzenlenecek paketler veya dosyalar aşağıdaki gibi olmalıdır:

  • Es_ES.UTF-8 UTF-8
  • En_ES.UTF-8 UTF-8

Son ayrıntılar

Bitirmek için çok az şey kaldı! Aşağıdaki komutla işletim sistemine dil uyarlama sürecinde yardımcı olun: sudo dpkg-yerel ayarları yeniden yapılandır. Böylece sistem tekrar başladığında kurulu dili gösterecektir. Bu şekilde, yapılacak tek bir şey kaldı: sistemi yeniden başlatmak. Bunu yapmak için şu komutu girin sudo yeniden başlatma.

Ubuntu’nun tadını çıkarın!

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, işletim sisteminin dilinin nasıl ve başarılı bir şekilde değiştirildiğini göreceksiniz. Sorun olması durumunda, Ubuntu sistemini terminalden en son sürüme nasıl güncelleyeceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz.

Ancak sorun olmamalıdır. Sunulması gereken tek şey, tam anlamıyla yararlanma fırsatıdır. Linux Ubuntu tercih ettiğiniz dilde.