Windows 10 bilgisayarımda Google Chrome’dan Dosya İndirmeleri Nasıl Engellenir?

Çoğu durumda, bilgisayarımız yasal görünmesine rağmen yasal olmayan bir programı indirerek kötü amaçlı yazılım veya virüs alabilir. Bu yüzden bugün size nasıl olduğunu göstereceğiz PC’nizde Google Chrome’dan dosya indirmelerini engelleyin Windows 10 ile bir daha endişelenmenize gerek kalmaz.

Google Chrome, dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından biridir. Her zaman en son sürümüne güncel tutarsanız, web’de gezinirken çok yararlı olabilecek sonsuz araçlara sahip olduklarını göreceksiniz. Bunların arasında, kendi indirme yöneticisi olduğu için bilmelisiniz.

Ancak, bu dahili yönetici kullanabileceğiniz tek kişi değil. Bu çok önemlidir, özellikle bilgisayarınız birkaç kişiyle paylaşılıyorsa ve riski önlemek herhangi biri bir çeşit virüs içeren bir dosya indirir. Bu nedenle, bir sonraki bölümde indirmeleri nasıl engelleyeceğinizi anlatacağız.

Windows 10 bilgisayarımda Google Chrome’dan dosya indirmelerini engelleme adımları

Yapabileceğin bir şey kötü amaçlı yazılımların indirilmesini engelleyin Bilgisayarınız yanlışlıkla tarayıcınızdan indirmeleri engelliyor. Bu işlem gerçekten çok basit ve Google Chrome’un indirme hızını sınırlamaktan farklı olduğunu tahmin ediyoruz, çünkü bu durumda onu tamamen engelleyeceksiniz.

Arasında bir fark yaratmalıyız Windows 10 Pro ve Windows 10 Home Bu durumda, Google Chrome’dan dosya indirmeyi engelleme prosedürü her sürümde farklıdır. Ancak, her iki durumda da basit işlemler olduğu için endişelenmemelisiniz.

dosya indirmelerini engelle

Bu durumuda Windows 10 Pro, yapmanız gereken ilk şey Windows 10 görev çubuğu arama motoruna ‘gpedit’ yazmaktır.Bu arama motorunu açarken sorun yaşıyorsanız, önce çözmenizi öneririz. Ardından, “Yönetim Şablonları” na gidin ve “Google” ı ve ardından “Google Chrome” u arayın.

Bu prosedürü tamamladıktan sonra, onay kutusunu etkinleştirmeniz yeterlidir. ‘İndirme kısıtlamalarına izin ver’, isterseniz ‘Tüm indirmeleri engelle’ seçeneğini seçerek. Bununla, Windows 10 Pro PC’nizde Google Chrome’dan indirmeleri zaten engellemiş olacaksınız.

Windows 10 Home ile Google Chrome’dan yapılan indirmeleri engelleyebilir miyim?

Windows 10 Home ile bir PC’de Google Chrome’dan dosya indirmelerini engelleme işlemi, Windows 10 Pro’daki işlemden biraz daha karmaşıktır.Ancak, burada adım adım açıklayacağız, böylece sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. .

  • İlk adım çok benzer, çünkü Windows 10 görev çubuğuna gitmeli ve arama motoruna yazmalısınız, ancak bu sefer ‘regedit’ yazacaksınız. Bu sana izin verecek Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştır Pencereler.
  • Açtıktan sonra, sol kenar çubuğunda ‘HKEY_CURRENT_USER’ adlı klasörü bulmalı ve içeriğini görüntülemek için hemen soldaki oku tıklamalısınız.
  • Ardından, içindeki ‘Yazılım’ klasörünü aramalı ve içeriğini görüntülemelisiniz. Bunu ‘Politikalar’ klasörüyle de tekrarlayın. Bunun içinde bir google kuralı olmalı. Eğer yoksa, aşağıda açıkladığımız gibi oluşturmalısınız.

google chrome en mi pc

  • Kuralı oluşturmak için ‘Politikalar’ klasörünün içine sağ tıklamanız ve ‘Yeni kural’ seçeneğini seçmeniz gerekir. Yani ‘Google’ olarak adlandıracağınız bir klasör oluşturacaksınız. Chrome için bir kural oluşturarak bu prosedürü Google klasörünün içinde tekrarlayın. Bu kural zaten Kayıt Defteri Düzenleyicinizde göründüyse bu adımı atlayabilirsiniz.
  • Chrome klasörünün içine girdikten sonra (tekrar sağ tıklayarak) yeni bir değer oluşturmanız gerekir DWORD 32 bit ve ‘DownloadRestrictions’ olarak adlandırın ve değer olarak 3 sayısını girin. Bu şekilde tüm Google Chrome indirmelerini engelleyeceksiniz.

Resmi Google Chrome Enterprise Yardım sayfasında belirtildiği gibi, tarayıcıdan Google Chrome indirmelerini de sınırlayabileceğinizi unutmayın. Neyse, tüm prosedür bu PC’nizde Google Chrome’dan dosya indirmelerini engellemek için takip etmelisiniz.