Windows veya Mac’te Programlar Olmadan Harici Bir Sabit Sürücüye Parola Nasıl Ayarlanır (Örnek)

Eğer bir harici disk Dosyalarınızı kaydetmek, ancak bilgilerinizi korumak için bir şifre koymak istiyorsanız bu makale size yardımcı olacaktır. Peki, Windows 10 ve MacO’larınızda harici sabit sürücünüze nasıl şifre belirleyeceğinizi size göstereceğimiz adımlarla kolayca anlatacağız.

Harici sabit sürücüyü BitLocker Windows 10 ile şifreleyin

Windows’un en son sürümünde tam disk şifreleme özelliği dahil edilmiştir, bu veri koruma işlevi işletim sistemine dahil edilmiştir. Bu ilgilenir ekibinizi veri hırsızlığından koruyun veya ekipmanın kaybolması veya uygunsuz bir şekilde kaldırılması.

Windows’ta BitLocker tanımı: Verileri, disk sürücü anahtarı aracılığıyla yetkisiz erişime karşı koruyan, Windows işletim sisteminin şifreleme teknolojisidir.

Windows’ta harici sabit sürücüye parola veya BitLocker şifrelemesi koyun.

 • Çıkarılabilir sabit sürücüyü bilgisayarınızdaki mevcut bir USB bağlantı noktasına bağlayın.
 • Dosya gezginini açın ve ekranın sol tarafındaki listede bulunan “Bu bilgisayar” simgesine tıklayın.
 • Parola ile şifrelemek istediğiniz harici diski seçin, sağ tıklayın ve “BitLocker’ı Etkinleştir” seçeneğini seçin.
 • Önceki adımı yaptıktan sonra açılacaktır yeni bir BitLocker şifreleme penceresi “Sürücünün kilidini nasıl açmak istediğinizi seçin” sorusu sorulacaktır.
 • Bu bölümde “Ünitenin kilidini açmak için bir parola kullan” kutusunu işaretleyeceğiz.
 • Daha sonra görüntülenen kutulara şifreyi iki kez yazmalı ve ardından devam kutusuna basmalıyız.
 • Sabit sürücüyü şifrelemek için kullandığımız anahtarın yedek kopyasını nasıl yapmak istediğimiz sorusuyla başka bir pencere açılacaktır.
 • Şimdi size en uygun seçeneği seçin ve sonraki düğmeyi tıklayın.

Windows'ta harici diske anahtar koymak

 • Ardından, çıkarılabilir sabit diskte şifrelenecek alan miktarını seçeceksiniz, tüm sürücüyü şifrelemek için ikinci seçeneği kullanmanızı ve bir sonraki seçeneğine basmanızı öneririz.
 • Kullanacağınız şifreleme modunu seçin ve seçeneği seçin “Uyumluluk modu” böylece pencerelerin diğer sürümleri onu kullanabilir ve ileri seçeneğine basın.
 • Daha sonra seçeneğe basacaksınız “Şifrelemeyi başlat” harici sabit sürücünüzde parola oluşturmaya ve bilgilerinizi şifrelemeye başlamak için.
 • Son olarak, BitLocker uygulaması, programdan tamamlandığını belirten bir mesajla tamamlanacaktır.

Mac’teki çıkarılabilir sabit sürücüye adım adım şifre girin

Şimdi size harici sabit sürücünüzü MacOS işletim sistemli bir bilgisayarla kolay ve basit bir şekilde nasıl şifreleyeceğinizi göstereceğiz.

Önemli Not: Çıkarılabilir diskiniz NTFS, FAT32 veya EXT dosya sistemleriyle biçimlendirilmişse, bu biçimi şu formatları kullanarak kaldırmanız gerekecektir. varsayılan olarak Mac OS getiriyor. Ve diski şifrelemeden önce hiçbirini kaybetmemek için içerdiği tüm verilerin bir yedek kopyasını almanızı öneririz.

MacOS’ta harici sabit sürücüyü biçimlendirin ve şifreleyin.

 1. Onu “Uygulamalar Yardımcı Programı” nda bulacak olan “Disk Yardımcı Programı” aracını girin.
 2. Pencerenin sol tarafındaki listeye giderek anahtarlamak istediğimiz harici sabit sürücüyü seçin.
 3. Silme seçeneğine tıklayın.
 4. Seçeneği seçin Kayıtlı Mac OS Plus, vereceğiniz adı açıklayın ve «Sil» düğmesine basın.
 5. Bu adımda bir şifre oluşturmanız gerekecektir. Yazdığı metin alanlarının iki kez tekrarlanması gerektiğini hatırlayacağız «Şifreleme parolası» ve «Parolayı tekrar et».
 6. Son alanda, unutmamak için parolayı hatırlamanıza yardımcı olacak bir ipucu seçeceksiniz.
 7. Sonunda şifreleyebilirsiniz parola çıkarılabilir sabit sürücü.
 8. Şifrelemenin başarıyla tamamlandığını gösteren bir pencere açılacak, sadece kabul et’e tıklamanız gerekiyor ve hepsi bu.

harici diske anahtar koymak

Çıkarılabilir diske bir Mac ile parola koymak o kadar basit ki, başka bir Mac bilgisayarda kullanacağınız her seferinde yalnızca parolayı yazmanız gerekecek. Burada belirtilen adımların uygulanacağını hatırlatmak isteriz. hedefinize ulaşmanıza izin verecekve bunların güvenilir ve pratik prosedürler olduğu.

Bu bilgilendirici ve sezgisel makaleyi bitirdik, miracomosehace.com portalında ihtiyacınız olan daha fazla bilgiyi bulacağınızı hatırlatmak istiyoruz.