Yapay uydu türleri


Yapay uydular nelerdir?

yapay uydular oğul Dünya veya gök cismi etrafında dönme (dönme) görevi ile özel olarak insan tarafından yapılmış uzay hareketine uygun makineler yıldızlar, galaksiler veya diğer gezegenler gibi.

(Uydular gök cisimlerinin etrafında döner)

(Uydular gök cisimlerinin etrafında döner)

Yapay olarak doğası, aslında uyduların yalnızca Dünya’nın etrafında dönen Ay (doğal uydu) gibi bir başkasının etrafında dönen gök cisimleri olarak adlandırılması gerçeğinde yatmaktadır. Yapay uydu oluştururken insan, doğal uyduların özelliklerini taklit etmeye çalışır, ancak bilgilendirme, askeri, telekomünikasyon veya bilim ve araştırma amaçlı.

Uydu sınıfları

Göre ağırlıkları ve bulundukları yörüngeuyduların farklı sınıflandırmaları vardır. En çok kullanılanlar, amaçlarına veya misyonlarına dayalı olanlardır.

– İçin bilimsel hedefleruydular var:

 • AstronomikTeleskoplar veya uzay gözlemevleri olarak da bilinen bu uyduların amacı vardır: diğer gök cisimlerindeki etkinliği kaydedin ve gözlemleyin çalışma için, tıpkı bir karasal teleskop gibi, ancak ikincisinin sınırlamaları olmasa da.
 • Biyosatelitler: Bu uydular etkinleştirildi canlı organizmaları hareket ettirmek için, tıpkı hayvanlar ve bitkiler gibi, uzaydaki davranışlarının incelenmesi için. Bugün, bu canlılar üzerindeki deney kısıtlaması nedeniyle pek popüler değiller.
 • Meteorolojik: Destinated Dünya’nın hava durumunu bildirhava durumu ve Dünya’nın iklimi gibi, doğal afetleri veya hava olaylarının anormal davranışlarını önlemek veya tahmin etmek söz konusu olduğunda çok yararlıdır.
 • Dünya gözlemi: Çalıştıkları yörüngeye göre ayrılırlar ve yaygın olarak kullanılırlar kartografik veya bölge verilerinin arazi tescili içinve ortam yüzeyinin özellikleri veya varyasyonları. Askeri amaçları yok.

– İçin bilgi veya bilgi alışverişi amaçları:

 • Navigasyon: Bu tür uydular rTaşıma araçlarının konumlarını ve yerlerini veya koordinatlarını bilmek için sinyalleri kaydederler. Kullanımı su, kara veya hava yoluyla genişler. GPS, kişinin ulaşmak istediği hedefin nerede olduğu ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi ileten günlük bir uydunun mükemmel bir örneğidir.
 • İletişim: Onlar sorumlu radyo sinyallerini almak ve iletmek hücresel telefon sinyalleri, kablo ve ses sinyalleri gibi iletişim amaçlı kullanımlar için toprağa bağlanır. Uzayda devasa antenler olarak işlev gördükleri için gelişmemiş veya çok geniş alanlarda kullanımı çok önemlidir.

– İçin bakım amaçları:

 • Güneş enerjisi: İşlevleri var güneş enerjisi ile ilgili veri toplamak ve bunları karasal antenlere taşımak enerji kaynağı için olduğu kadar operasyonunda yer alan çeşitli dalgaların incelenmesi için.
 • Antisatellitler: Uydular var diğer uyduların hareketini engelleyen uzay nesnelerini yok etmeyi amaçladı, anti uydular olarak adlandırılır. Bunlar aynı zamanda ABD ve Japonya gibi onları uzaya gönderebilen dünya güçleri tarafından askeri amaçlarla (düşman uydularını yok etmek için) kullanılır.
 • Sabit: Uzay istasyonları olarak da tanınırlar, özel olarak tasarlanmışlardır. İnsanların uzayda taşınması ve barınması için, Uzay bağlamında insan vücudunun bilimsel deneylerinden farklılaşabilen veya zaten yörüngede olan diğer uydulara yardım gibi çeşitli amaçlarla.

– İçin askeri amaçlar:

 • Askeri: Amacı ile kullanılan uydulardır. düşman faaliyetini izlemek (olası hedeflerin karşılanması veya taşınması gibi) veya bazı ülkelerin diğerlerine yönelik nükleer faaliyetleri.
 • Casuslar veya keşif: Karasal gözlemdekilere benzer bir operasyona sahip olan bu uydular, İnsanların veya dünyadaki olası hedeflerin gözlemlenmesi, ancak katı bir askeri amaçla.

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.