Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Yazılım lisans türleri

yazılım lisansları, içtenlikle Yazarın veya programı kullanma hakkına sahip olan kişinin bir kişiye veya şirkete verdiği fikirle ilgili, önceden anlaşmabu tür yazılımların kendisiyle ilgili amaçlarla kullanılması. Lisans verme sözleşmesinde kullanımın gerçekleşeceği şartlar çok açık olmalıdır. Kimin sorumluluğu lisansı al Hüküm ve koşullara saygı gösterin, aksi takdirde yasal ve / veya parasal bir cezaya hak kazanacaksınız. […]

15 Aralık 2020 - 11:00 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi. A+A-

Yazılım lisans türleriyazılım lisansları, içtenlikle Yazarın veya programı kullanma hakkına sahip olan kişinin bir kişiye veya şirkete verdiği fikirle ilgili, önceden anlaşmabu tür yazılımların kendisiyle ilgili amaçlarla kullanılması. Lisans verme sözleşmesinde kullanımın gerçekleşeceği şartlar çok açık olmalıdır.

Kimin sorumluluğu lisansı al Hüküm ve koşullara saygı gösterin, aksi takdirde yasal ve / veya parasal bir cezaya hak kazanacaksınız. Ticari amaçlarla bunu yapma yetkisine sahip kişi veya şirket için nadirdir. Gerçekte, lisanslama, yazılımın kendisinin gerçekleştirmeye hizmet ettiği görevlerin tamamı ile ilgilidir.

Ek olarak, yazılımların çoğu ücretsizdir, yani bir kişi veya şirket bunları ücretsiz olarak edinebilir ve tek yükümlülük anlaşmalara, hüküm ve koşullara uymaktır. Ücretsiz ve ticari lisanslar da vardır. Başvuru ve edinme aşamasında her birinin kendine has özellikleri vardır.Kişi veya şirket ilgi ve kolaylık sağlayan herhangi bir lisans formatı aldığında; bunları hemen gerekli bilgisayarlara indirebilirsiniz. Yazılımın bir kopyasını almak, harici aygıtlar aracılığıyla yüklemek ve hatta başka yollarla dağıtmak gibi yazılımı lisanslamanın başka yolları da vardır.

Lisans yönetiminin, örneğin yalnızca tek bir bilgisayara indirilebilmesi veya hiçbir şekilde kopyalanamaması gibi belirli kuralları öngörmesi olası olabilir. Dağıtımı bile yasaklanabilir veya değiştirilebilir. Tüm bunlar, belirtildiği gibi, şartlar ve koşullarda açıkça belirtilmiştir.

Yazılım lisans türleri

Yazılım Reklam Yazılımı

Bu durumda, bunun bir tür alt program içinde başka bir program eklendi ana olanı olarak kabul edilir. Genellikle sözleşmeli reklamın indirilebilmesi için hizmet eder. Bu, çekici olmayan bir kesintili pazarlama türü olduğundan, birçok kullanıcı için biraz can sıkıcı olma eğilimindedir. Bu yazılım günümüzde nadiren kullanılmaktadır.

Yazılım BSD

İngilizcenin kısaltması ile Barkeley Yazılım Dağıtımı. Ve indirilebilen ve hatta zımni bir izne sahip olan bir dizi yazılımdır, böylece yalnızca kullanılabilir değil, aynı zamanda kullanıcının takdirine göre değiştirilebilir. Kaynak kodu herhangi bir değişikliğe uğramadığı sürece söz konusu lisansı satma olasılığı bile vardır.

Zararlı programlar simgesi

Ticari Yazılım

Bu tarz programlar kar amacı gütmeyen şirketler tarafından geliştirilmiştir programların kullanımı için belirli ihtiyaçların karşılanması. Açıkçası, bu tür bir yazılımı kullanabilmek için onu edinmek gerekiyor. Son kullanıcı tarafından hiçbir koşulda yeniden satılamaz. Genelde bu ürünleri pazarlayan firma aynı zamanda mal sahibidir.

Tasarım için bilgisayar programları

Yazılım Konsorsiyumu X

Bu özel durumda, son kullanıcının, fayda sağlamak ve “Windows Sistemi” olarak bilinen sistem içinde kullanılabilmesi koşuluyla yazılımı özgürce dağıtma olasılığı vardır. Bu tür bir faaliyet gerçekleştirirken, son kullanıcıya daha fazla özgürlük veren Copyleft denen şeyi yürütmek gerekli olmayacaktır.

Windows sistemli bilgisayar donanımı

Yazılım Copyleft

Birisi bunu aldığında ruhsat türü, önemli bir anlaşmaya uymanız gerekecek ve aslında programı hiçbir koşulda kopyalayamazsınız, ayrıca herhangi bir değişiklik geliştiremezsiniz. Bu tür bir lisans yasal olarak telif hakkı ile korunduğu için durum böyledir.

Bilgisayar sistemi güvenliği

Yazılım Debian

Bu özel durumda, lisans İlgili lisansları almak için hüküm ve koşulları kabul eden belirli bir topluluğun parçası olan kullanıcılar tarafından alınır. Bu tür ilişkilendirmeler genellikle İngilizce kısaltmasıyla tanınır “Debian Özgür Yazılım Yönergeleri”.

Bu tür yazılımların yönetimi için kurulan sözleşmelerde, kaynak kod olarak bilinen şeyle ilgili olarak hiçbir koşulda değiştirilememesi gibi bazı özel kısıtlamalar bulunmaktadır. Yapılabilecek şey, evet, hiçbir ek ücret ödemeden özgürce dağıtmaktır.

Söz konusu lisans sayesinde yapılan herhangi bir işin geliştirilmesi durumunda, dağıtılması durumunda, orijinal olduğu sürece lisansın kendisi ile birlikte sunulmalıdır. Bu, herhangi bir kişi veya şirketin lisansa erişmesine ve herhangi bir aksaklık olmaksızın lisansı kullanmasına izin verecektir.

Yazılım Demosu

Bir formattan oluşur son yazılımın ne olduğunun gösterilmesi. Ücretsiz olarak dağıtılır ve programın bazı temel yönlerini öğrenmek ve tüm yazılımı satın alıp almayacağınıza karar vermek için herkes tarafından kullanılabilir. Demonun kullanımının sona erme süresi yoktur, ancak birkaç işlevi nedeniyle gerekirse tüm programı edinmeye zorlar.

İnternet sayfası

Kamusal Alan Yazılımı

Bu özel durumda, yazılım, telif hakkı yasası kapsamında düzenlenmemiştirr, yine de, şartlar ve koşullar dahilinde, yazılımın yazarı, son kullanıcının yapabileceği bazı değişiklikler karşısında projesini belirli kurallara tabi tutabilir. Hangisinin orijinal ve hangisinin değiştirilmiş olduğu açıkça tanımlanmalıdır.

Bilgisayar odası

Yazılım Ücretsiz

Bunların değiştirilmesini düzenleyen diğer yazılımların yeniden dağıtılabildikleri halde kullanılabilmesi amacıyla kullanılır. Her iki yazılımın orijinal kaynak koduna her zaman saygı duyulmalıdır: ücretsiz yazılım ve dağıtılacak olan. Bu yazılım, sınırlaması bir şirket içinde kullanılamaması, kişisel kullanım için olan ücretsiz bir program haline gelir.

Dizüstü bilgisayar

Yazılım Kartpostalları

Tür lisansına bazı benzerlikler taşır “Ücretsiz“, Sadece bu durumda, lisans yazarı olan alıcıya bir kartpostal veya mesaj yoluyla kullanımının onaylanması gerekir. Bu faaliyet son kullanıcı tarafından yapılmasa bile, bu tür bir yazılımla çalışan program kullanımının onaylanması tavsiye edilse de askıya alınmayacaktır. Bu şartlarda.

İnternette sörf yapan kişi

Sahip Yazılım

Bu durumda, orijinal sahibi tarafından kesinlikle yasaklandığından, bu yazılımın kopyalanması, dağıtılması, değiştirilmesi veya ticarileştirilmesi kısıtlanır. Son kullanıcının yukarıda belirtilen işlemlerden birini yapmak istemesi durumunda, bir miktar ödemesi gerekir ve bu, yazılımın yazarı tarafından yetkilendirilir.

Apple markalı bilgisayar ekipmanı

Genel Kamu Yazılımları

İşletim sistemi olarak bilinen şeyin parçasıdırlar Linux, belirli bir lisansın “GNU” olarak bilinen proje aracılığıyla dağıtılan bir paket içinde dağıtılmasına izin verir. Bu pakette, Linux marka bir bilgisayar ekipmanının doğru çalışması için gerekli olan tüm yazılımları bulmak mümkün olacaktır.

Bu tür yasal dağıtım lisansı dar bir şekilde sınırlı olduğu ortaya çıktı. Bunun nedeni, başka bir yazılımın farklı bir sahip ile entegrasyonunun mümkün olmamasıdır. Ayrıca telif hakkı yasasına tabi bir lisanstır, bu nedenle kopyaların ticarileştirilmesi veya dağıtılması kesinlikle yasaktır.

Linux Penguin

Yarı özgür yazılım

Bu durumda, özgürce dağıtılamayacağı kuralına sahip olmasına rağmen, son kullanıcının herhangi bir aksaklık olmadan kullanabileceği, hatta kopyalayabileceği, değiştirebileceği ve kendisine göre dağıtabileceği bir tür yazılımımız var. örneğin bir şirket içindeki çıkarlar. Lisansın telif hakkı kabul edildiği sürece.

Shareware

Kullanıcı bu yazılımı satın aldıktan sonra, söz konusu yazılımın kaynak kodu ile birlikte gelmeyeceğinin farkında olmalıdır, ancak bunu kendi ihtiyaçlarına göre kullanabilse de, açıkça herhangi bir değişiklik yapamayacaktır. Bu, ücretsiz olarak dağıtılabileceği anlamına gelir, ancak onu kullanmanın parasal bir maliyeti vardır.

Ücretsiz yazılım

Genellikle İnternette “özgür yazılım” sözcükleriyle aradığınızda bulunur. Bu durumda, bu tür lisans, onu alan kullanıcıya, hüküm ve koşullara saygı göstereceğini kabul ettikten sonra doğrudan bilgisayarına indirme olanağı sağlar. Bu özel durumda, diğer görevler gerçekleştirilebilir.

Değiştirilebilir, kopyalanabilir ve serbestçe dağıtılabilir. Özgür olanın bir yazılım olmadığının açık olması önemlidir. Bu, kullanıcının kendi çıkarına olması durumunda, logosundaki veya diğer konulardaki hiçbir şeyi değiştirmeden belirli bir fiyatla satma olanağına sahip olduğu anlamına gelir. Oluşturulabilecek fiyat kriteri son kullanıcının takdirine bağlı olacaktır.

Bilgisayar klavyesi kullanan kadın

Yazılım Deneme Sürümü

Ücretsiz olarak dağıtılabilen ücretli yazılımlardır, yalnızca kullanmak istediğinizde kullanım yetkisi için ödeme yapmanız gerekir. Ücretsiz yazılım tipi lisansa belirli bir benzerliği vardır. Bu durumda, programı kullanmak için, sahiplerin nihayet sattığı şey olan bir erişim anahtarına sahip olmanız gerekir.APA formatında alıntı yapın: (A. 2018, 03. Yazılım lisansı türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-licencia-de-software/.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Siemens çamaşır makinesi hata kodları Siemens çamaşır makinesi hata kodları...

Siemens çamaşır makinesi hata kodları Çamaşır ve bulaşık makinelerinin hata kodları ve giderilmesi.  Siemens çamaşır makinesi hata kodl...

Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi lc hatası

Samsung bulaşık makinesinde hata kodu LC nasıl düzeltilir? AÇIKLAYIN: Bu mesaj bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir, yani bağlant...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’de sinyal yok – ne yapmalı? buzdolapları Çamaşır makineleri TV’ler mikrodalga fırınlar gaz sobaları elektrikli sob...

İnstagram reklam hesabı değiştirme İnstagram reklam hesabı değiştirme

Instagram’ımızın reklam hesabı nasıl değiştirilir? Instagram hesabımızı Hayran Sayfamıza doğru bir şekilde bağlamış olmamızın&nbs...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/