Yazın karıncalardan doğal yolla kurtulun

Evin kadını, mutfaktan sağlanan yiyecek ve içeceklerle aile bireylerinin sağlığından sorumlu olduğu için, evin temizliğine dikkat edilmesi gereken en önemli odalardan biridir.

Karıncalar, kışın soğuk dönemlerinde ihtiyaçlarını karşılamak için biriktirdikleri yiyecek ve erzak arayışında odun veya duvarların kıvrımlarındaki deliklerinden çıktıkları için, özellikle yaz mevsiminde ve yüksek sıcaklıklarda evde ortaya çıkan can sıkıcı böcekler arasında yer alırlar, bu yüzden bu ortadan kaldırılmalıdır. Evinizdeki böcekler, özellikle küçük çocuklarınız varsa, kimyasallardan uzak güvenli yollarla ve onlardan saçılmış yiyecek kalıntılarını yerde bırakırlar.

İşte pestisit ve kimyasallara başvurmadan karıncalardan kurtulmanın bazı doğal ve güvenli yolları:

1 – Karıncaların toplanıp tekrar bırakılmaması için duvar ve zeminlerdeki çatlak ve açıklıkları kapatmak.

2- Salatalığı soyun ve kabuğunu karıncaların toplandığı yerlere yerleştirin.

3- Karıncaların toplandığı yerlere, yiyecek ararken kullandıkları koku alma duyularını bozarak yaymak.

4- Sirkeyi doğal bir herbisit olarak bir sprey şişesi ile uygulayarak kullanın ve karıncaların bulunduğu yerlere püskürtün, boğulup öleceklerdir.

5- Aromatik yağların yağ olarak (nane, tarçın, karanfil, okaliptüs ve limon) kullanılması ve aynı etkiye sahip olması ister seyreltilmiş ister konsantre olsun.

6- Biraz tuz kullanılarak hazırlanan tuz çözeltisini serpip kaynar su ile eritip karıncaların toplanma yerlerine püskürtün.

7- Suyu sıvı sabunla karıştırın ve karışımı bir sprey şişesiyle karıncaların toplanma yerlerine püskürtün.

8- Karıncaların toplandığı yerlerin ve karıncaların yürüdüğü yolların etrafına talk pudrası veya tebeşir ile çizgiler çizin.

9- Mutfak yüzeylerini ve zeminleri seyreltilmiş dettol veya klorlu ağartıcıya batırılmış bir bezle silin.