Yemek yedikten sonra hareketsizliğin nedenleri nelerdir ve bundan nasıl kurtulabilirsiniz?

Yemek yedikten sonra hareketsizliğin nedenleri çok ve çeşitlidir ve bunlar patolojik nedenler veya yanlış yeme alışkanlıklarına bağlı başka nedenler olabilir ve çoğu kişi uyuşuk hissetmenin ve uyumak istemenin nedenleri nelerdir?

Yemek yedikten sonra hareketsizliğin nedenleri

Yemek yedikten sonra hareketsizliğin nedenleri

1. Bezin duyarlılığının, yemek yerken vücutta büyük oranda insülin salgılanmasına neden olduğu ve bu nedenle kan şekerinin hızlı yanmasının bu oranın azalmasına neden olduğu ve böylece size uyuklama ve uyuşukluk hissi verdiği ve çok miktarda şeker yemek doğrudan vücudun tepkisine yol açan pankreas bezinde bir alerji Yanma süreci uyuşukluğa neden olur.

2. Siz yemek yerken kan ince bağırsağa yönlendirilir, bu da beyne daha az kan ve oksijen gitmesi anlamına gelir ve bu da size uykululuk hissi verir.

3. Gıdaların sindirimi sırasında mide asidi salgılar ve bu da kanın asitliğinde geçici bir değişikliğe neden olur ve böylece kanın bazik bir ortama dönüşmesiyle bikarbonat parçacıkları ile kanın asitliği arasında bir nötralizasyon durumu oluşur ve uyuşukluk ve uyuşukluk hissine neden olur.

4. Acıktıktan sonra çok miktarda yemek, uyuşukluk, yorgunluk ve uyku arzusuna neden olur.

5. Et, süt ürünleri, buğday, soya, maya ve soya gibi her türlü yiyeceğe alerji.

6. Anemi ve vücutta potasyum gibi bazı önemli elementlerin eksikliği.

7. Tiroid bezi ile ilgili problemler, hareketsizlik veya aşırı hareketsizlik şeklinde olabilir, uyuşukluk ve uyuşukluk hissine neden olur.

8. Diyabet hastası olmak.

9. Biyolojik saat yemek yedikten sonra yorgunluk hissinizi etkiler.İnsanlar doğası gereği sabah ikide ve öğleden sonra ikide durma eğilimindedir, bu da gün ortasında yemek yedikten sonra biraz kestirme hissi verir ve bu nedenle gün ışığı ve karanlık biyolojik saati düzenlemede çok önemlidir.

Uyuşukluk ve uykulu hissetmekten kaçınmak için ipuçları

  • Düzenli nefes almayı sağlamak için doğru yürüyüş yapılması şartıyla, vücuda oksijen sağlamak ve vücut organlarının aktivitesini artırmak için öğle yemeğinden sonra yürümek.
  • Vücuda gerekli enerjiyi sağlamak için karbonhidrat ve meşrubat yönünden zengin öğünlerin diğer sağlıklı öğünlerle değiştirilmesi ve her türlü meyve veya taze içecek tüketilmesi tercih edilir.
  • Uyuşukluk hissini ve uyku arzusunu azalttıkları için et, balık ve süt ürünleri gibi protein yönünden zengin yiyeceklere odaklanma ihtiyacıyla birlikte az miktarda yemek yiyin ve son olarak mideyi doldurmayın.
  • Kahve gibi kafeinli içeceklerden kaçının çünkü bunlar vücut için geçici bir uyarıcı görevi görür ve size hızlı bir şekilde uyumak isteme hissi verir.
  • Yedikten sonra sakız çiğneyin.
  • Yedikten sonra yüzü soğuk suyla yıkayın.

Sonunda, yemek yedikten sonra uyuşuk hissetmenin birçok nedeni olduğu ve aynı zamanda bunlardan kaçınılabileceği sonucuna vardık, bahsettiğimiz tüm ipuçlarını denerseniz, gerçek nedeni bulmak için doktorunuza danışmalısınız.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kadınlarda aşırı uyku ve uyuşukluğun nedenleri ve bunların üstesinden gelmek için ipuçları

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin