Yeni 5nm Kirin SoC ile Huawei Mate 40, Ekim 2020’de piyasaya sürülebilir

Huawei, tüm olasılıklar kendisine karşı yığılmış olmasına rağmen, yeni akıllı telefon lansmanları ve diğer lansmanlarla hala ilerlemeye devam ediyor. Geçen yıl şirket, ABD’nin ticari yaptırımlarının doğrudan bir sonucu olarak önceden yüklenmiş Google Mobil Hizmetleri ile birlikte gönderilmeyen şirketin ilk akıllı telefonları olan Huawei Mate 30 serisini piyasaya sürdü. Bu yılın başlarında, 10X optik yakınlaştırma ve 40W kablosuz şarj (Pro + modelinde) gibi daha da fazla üstün özelliklere sahip bir üçlü akıllı telefon olan Huawei P40 serisini izlediler. Çinli OEM’in yeni Huawei Mate 40 serisini tanıtmasını bekliyoruz ve söylentiler bunların önümüzdeki ay kadar erken bir zamanda bize gelebileceğini gösteriyor.

Huawei Mate 40 ve Huawei Mate 40 Pro’nun sızdırılmış görüntülerini zaten gördük. Huawei ayrıca Mate 40 serisinin lansmanını resmi olarak yayınlamaya başladı. Teaser’lar genellikle kayda değer olmasa da, bu teaser, şirketin amiral gemisi HiSilicon Kirin SoC’nin arzını kesintiye uğratmakla tehdit eden daha ağır yaptırımlara rağmen hala tam olarak direnme niyetinde olduğunu gösteriyor.

Bir rapora göre WinFuture.de Şirketle ilgili kaynağa atıfta bulunarak, Mate 40 serisi “dünyanın 5 nm ölçeğinde ilk ve tek 5G özellikli SoC’si” ile gelebilir. Bu Kirin 5G SoC’nin de 5G modemi doğrudan çipe entegre ettiği söyleniyor. SoC, Kirin 9000 olarak adlandırılabilir, ancak yine de bu tarafta daha fazla kelime beklerdik. Çipin TSMC’de son son teslim tarihi yürürlüğe girmeden önce üretildiği söyleniyor ve Çinli yonga üreticilerinin de yaptırımlardan korktukları için Huawei’den uzaklaştıklarını öne süren raporlarla, Huawei Mate 40 üzerinde çok şey var.

Mate 40 serisinin 2020 Ekim ortalarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Çinli OEM’in yaptırım süresinin sona ermesinden sonra dünyanın bazı bölgelerinde bu akıllı telefonu tam olarak nasıl satacağı görülecek.