Yeşil alanlarımıza daha iyi bakmak için 9 faydalı bahçe ipucu

Bir Bahçe veya a sebze bahçesi Çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için gereken deneyim gibi zamanla büyüyen bir zevktir. Ama varlar etkili tavsiye Yeşil bakıma henüz çok aşina olmayanların bile, bir bitkinin büyümesini ve gelişmesini sağlamanın sağladığı eşsiz memnuniyeti elde etmek için süs çeşitlerinin veya sebzelerin yetiştirilmesindeki sonuçları iyileştirmek için yararlanabilecekleri. sebze bahçesi düzenleme , sebze bahçesi toprağı hazırlama,

Bu nedenle, bahçedeki çabalarınızın başarı şansını artırmak istiyorsanız, bu ipuçlarından bazılarını uygulamaya çalışın.

1. Toprağa gizlenmiş saksılara bitki

Henüz toprağa taşınamayan tüm bitkiler için en uygun çözümdür: kök salması gereken soğanlar veya hala toprağı iyi ele geçirmek zorunda olan genç bitkiler ve hatta daha sonra korunaklı yerlerde saklanması gereken çeşitler. soğukta. Bu durumlarda çabuk etki göstermesi ve güneşe maruz kaldığında çok çabuk kurumasını önlemek için, özellikle pişmiş topraktan yapılmışsa doğrudan yere koyabilirsiniz.sebze bahçesi düzenleme , sebze bahçesi toprağı hazırlama,

2. Gül kesimlerini patatese sürün

Gül kesimlerinin iyi köklenmesini ve yeni bir bitkiye dönüşmesini sağlamak için sıklıkla kullanılan bir çare, kesilen filizi bir patatese yapıştırmak, saksılara (daha iyisi, en azından ilk yıl için) veya toprağa dikmektir.

3. Yağmur suyunu toplayın

Bu numara her evde faydalı olacaktır: Giderek tahmin edilemeyen mevsimler ve uzun kuraklık dönemleriyle birlikte, yağmur suyunu bir tankta taşıma fikri değerlidir, çünkü bahçede kullanmak için bir su rezervine sahip olmayı garanti eder ve ayrıca ev su tüketimi.

4. Limon kabuğuna ekim tohumları

Bir limonu ikiye bölün ve neredeyse sadece kabuğunu bırakacak şekilde iç kamaları çıkarın, ardından bir bitkinin tohumlarını ekleyeceğiniz toprakla doldurun: plastik kaplara ve ne zaman başvurmanıza gerek kalmayacak doğal bir tohum yatağıdır. bitkiler yeterince büyüdüyse, belki de kompost oluşturabileceğiniz kabuğu atmanıza izin verecektir.

5. Şişelerle derin sulama sağlayın

Çoğu bitki, özellikle kuru dönemlerde, yapraklardan daha derin sulamaya ihtiyaç duyar. Suyun köklere ulaşmasını sağlamak için fotoğraftaki gibi ağzı yüzeyden çıkacak şekilde zemine delikli bir şişe yerleştirebilirsiniz.

6. Plastik şişeyle su kaynağı oluşturun

Yaprakları ıslatıp suyu sadece yere göndermekten kaçınmanın bir başka yolu da şişeyi alttan kesiği ve boynu aşağı bakacak şekilde gömerek suyu köklere doğru yönlendirmektir.

7. Domates için uygun sulamayı sağlamak

Domateslerin çok fazla suya ihtiyacı yoktur, ancak onsuz da çok uzun süre kalamazlar. Bu durumda da bu nedenle duvarlarında delikler açtıktan sonra kovayı gömmek, kompostla doldurmak ve 2 günde bir bol su dökmek faydalı olabilir.

8. Daha tatlı domatesler için

Domateslerinizin daha tatlı ve daha sulu olmasını istiyorsanız, yakanın etrafına biraz karbonat ekleyin (yapraklara değil toprağa gitmelidir), bu temel bir madde olarak toprağın asitliğini yok eder.

9. Tırmanma tesislerini PVC borularla desteklemek için bir kulübe inşa edin

Tırmanma sebzeleri çeşitleri yetiştirmek ve onlara en iyi havalandırma ve aydınlatmayı garanti etmek, ayrıca meyvelerinin hasatını kolaylaştırmak istiyorsanız, PVC borular ve ek yerleri olan bir kulübe oluşturun: yapımı kolay, bastonlardan daha dayanıklı ve rahattır, ve sezon bittiğinde kolayca sökebileceksiniz.

Bu numaralardan herhangi birini daha önce kullandınız mı? sebze bahçesi düzenleme , sebze bahçesi toprağı hazırlama,