YouTube, arka planda oynatma sırasında sesli reklamları deneyecek

YouTube, markaları düzenli olarak müzik ve podcast dinleyen kitlelerle buluşturmak için tasarlanacak sesli reklamları tanıtma planlarını duyurdu. Şu anda beta sürümünde olan YouTube, “erişimi verimli bir şekilde genişletmek ve marka bilinirliğini artırmak” isteyen şirketlere yeni reklam vermeyi hedefliyor.

YouTube Reklamları Grup Ürün Müdürü Melissa Hsieh Nikolic’e göre, YouTube’da ölçülen sesli reklam kampanyalarının yüzde 75’inden fazlası marka bilinirliğinde önemli bir artış sağladı. Nikolic, Shutterfly adındaki bir müşterinin sesli reklamları yayınladıktan sonra reklam hatırlanabilirliğinde yüzde 14 ve tercih edilirlikte yüzde 2 artış gördüğünü söyledi.

En son özellik, müzik ve podcast dinlemek için öncelikli olarak YouTube’u tercih ettikleri hizmet olarak kullandıklarınızı hedefliyor. Reklam deneyimini, Spotify’da ücretsiz üyelikle karşılaşacağınıza benzer bir deneyim olarak düşünün. Reklamlar yaklaşık 15 saniye uzunluğunda olacak ve esas olarak sese odaklanmış olsalar da, statik bir resim veya kısa animasyon gibi görsel bir bileşen içermeye devam edecekler.

Nikolic, ilgi çekici içerik oluşturma konusunda bazı yol gösterici bilgiler sağladı:

Sesli reklam kampanyanızı hazırlarken, sesin başrol oynaması gerektiğini unutmayın. Düşünün: Gözlerimi kapatırsam, bu reklamın ne hakkında olduğunu hala net bir şekilde anlayabilirim. Mesajınızda açık ve net olun ve onu iletmek için samimi, özgün bir ses seçin.

Müzik dinlemek için düzenli olarak YouTube’u ziyaret edenlere hitap etmek için platform, popüler türlerde müzik odaklı kanalların özel grupları olan dinamik müzik dizilerini başlattığını açıkladı. Bu, kullanıcılar için harika görünse de, ses reklamları için özel olarak üretilmiştir. YouTube, markaların bu dizilimleri kolayca hedefleyebileceğini ve “işletmeniz için sonuç elde edebileceğini” söyledi.

Nikolic, markaların hem video hem de sesli reklamları birlikte kullandığında, her zamankinden daha fazla insana ulaşabileceklerini söyledi. Markalar, aynı hedefleme seçenekleriyle BGBM bazında Google Ads ve Display & Video 360’ta sesli reklamlar için teklif verme fırsatına sahip olacak.

Bir cevap yazın