YouTube, TikTok benzeri kısa biçimli video özelliği Shorts’i Hindistan’da başlattı

TikTok, ABD’de başka bir gün görmek için yaşayabilir, ancak kısa biçimli videolar için rekabet daha da şiddetleniyor. Instagram’ın Reels’ı tanıtmasının ardından YouTube, Hindistan’da beta sürümünün başında piyasaya çıkan Shorts adlı yeni bir özelliği duyurdu.

YouTube Shorts, kullanıcıların müziğe ayarlanabilen 15 saniyelik videolar oluşturmasına olanak tanıyacak. Gelecekte daha fazla müziğin eklenmesi beklenen hizmetin, aralarından seçim yapabileceğiniz yüz binlerce parça içereceği bildiriliyor.

Kısa, ana sayfada özellikle ilgili bir bölümde görünecektir. Kullanıcılar, yeni Şortları keşfetmek için bir videodan diğerine dikey olarak kaydırabilir. Bir blog gönderisinde YouTube, keşfedilmenin bir yolu olarak kullanıcıları mevcut kısa videoları yüklemeye teşvik ediyor.

Deneyimin kendisi, kullanıcılara ilgi çekici Kısalar oluşturmak için bir dizi kontrol sağlayacaktır. Müzik seçme yeteneğinin ötesinde, kullanıcılar birden fazla video klibi bir araya getirebilecek, kliplerin hızını kontrol edebilecek ve eller serbest kayıt için bir zamanlayıcı ve geri sayım kullanabilecek.

YouTube, ayda 2 milyardan fazla görüntülemeye sahiptir, bu nedenle kullanıcıların büyük bir kitle bulması için birçok fırsat vardır. Bununla birlikte, şu anda kısa biçimli video içeriği için çok sayıda rekabet var, bunlardan birkaçı Instagram’ın Reels ve ByteDance’ın TikTok platformları dahil.

Bu yılın başlarında bu özelliğe ilişkin referanslar ortaya çıktığında ilk olarak Shorts rüzgarını aldık. Yalnızca kod dizeleri özelliğin hazırlandığını göstermekle kalmadı, aynı zamanda Nisan ayına kadar bazı kullanıcılar için kısa videolar görünmeye başladı. YouTube Shorts şimdi ilk olarak Hindistan’da başlıyor ve önümüzdeki aylarda daha geniş bir kullanıma sunulması bekleniyor.