Yüksek tansiyonu önleyen yiyecekler

123rf – Monika Mlynek

Yüksek tansiyon, birçok insanın ölümüne neden olan yüksek tansiyon hastalığı (sessiz katil) olarak adlandırılıncaya kadar, kalp krizi, felç ve kalp krizi gibi modern çağın birçok hastalığının yanı sıra diyabet, Alzheimer ve diğer tehlikeli hastalıkların önemli bir göstergesi haline geldi. dünya çapında.

Sağlığımızı yüksek tansiyondan korumak için sigaradan kaçınmak, sağlıklı beslenmek, yediğimiz yiyecek ve yiyecekleri seçmek, vücut ağırlığını kontrol etmek gibi çeşitli yöntemler izlenmelidir. Sağlıklı bir vücut sürdürmek ve ayrıca kan basıncını kontrol etmek için diyete dahil edilmesi gereken birkaç yiyecek vardır.

Kan dolaşımını uyarmaya ve bunlara yapışmış kan damarlarının duvarlarını yağ ve gresden arındırmaya yardımcı olurlar ve yüksek tansiyonu kontrol etmede vücuda yardımcı olmak için çok faydalıdırlar.Tıbbi araştırmalar, on iki hafta boyunca günde bir diş taze sarımsak ve bir diş sarımsak yediğini göstermiştir. Kolesterolü düşürmeye katkıda bulunduğu için kan basıncını düşürmeye katkıda bulunur.

Havuç ve muz

Yüksek tansiyonu önlemede etkili olan yüksek potasyum içeriği ile karakterizedir ve havuç suyu içmek, kalp atışını düzenlediği ve böbrek fonksiyonunun korunmasını büyük ölçüde bozduğu için tansiyonu normal hızında yapar. Muz aynı zamanda vücudun enerjisini arttırır ve yüksek oranda magnezyum içerdiğinden kalp hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunur, bu da depresyonu önlemeye ve genel ruh halini kontrol etmeye yardımcı olur ve bu da kan basıncının yükselmesini önlemeye yardımcı olur.

Kereviz ve patates

Normal oranından yükseldiğinde kan basıncını düşürmeye önemli ölçüde katkıda bulunur ve deneyler, günde dört kereviz sapı yemenin, insan sağlığını olumlu yönde etkileyen sodyum bileşikleri içerdiğinden yüksek tansiyonu düşürebileceğini göstermiştir. Patateslere gelince, potasyum kan basıncını düşürmeye katkıda bulunduğundan lif ve potasyum açısından zengindir, ancak kızartma işlemi faydalarının çoğunu yitirdiği için kızartılmamalı, kaynatılmalı veya ızgarada yenmelidir.

Bitter çikolata

Yararlı besinler olan flavanoller içerir ve kan basıncını düşürmeye ve genel insan sağlığını korumaya yardımcı oldukları için küçük miktarlarda yenebilir ve yüzde altmış veya yetmişe kadar kakao içeren bitter çikolatayı seçmek için özen gösterilmelidir. Vücuda fazla zarar vermemek için aynı zamanda yağ ve şeker oranı düşüktür.

Yapraklı sebzeler

Kalp hastalığı riskini büyük oranda azaltmaya yardımcı olan potasyum ve folik asit gibi mineral tuzlar ve vitaminler açısından zengin olduğu için kan damarlarını uyarmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve ayrıca bağırsak çalışmasını toksinleri atmaya ve vücudu temizlemeye yardımcı olur. Kan basıncı pozitif.