Zahmetsizce mutfak ve tuvaleti temizlemek için ipuçları

123rf – İLYA AKINSHIN

Evin temizlenmesi ve düzenlenmesi her kadın için günlük bir mücadeledir, özellikle de mutfak ve banyo ile ilgili temizlemesi zor aletler ve aletler.

Gresi, yerleri, tuvaletleri ve diğer ev eşyalarını temizlemeyi çok zor bulabiliriz. Ek olarak, çalışan pek çok kadın var, bu yüzden her zaman en az çabayla evi en hızlı zamanda temizlemenin etkili yollarını arıyorlar. Bu nedenle mutfağınızı daha az çabayla temizlemek için takip edebileceğiniz ve başvurabileceğiniz bazı ipuçları ve sihir püf noktalarını aşağıdaki fikirlerle sizler için bir araya getirdik, öyleyse bizi takip edin.

1- Set üstü ocağın temizlenmesi

Kadınların mutfakta karşılaştıkları en yaygın sorunlardan biri soba veya gaz sobasını yüzeyinde biriken katı ve sıvı yağlardan temizlemektir. Ama tatlım, inatçı yağı sobanızın ve gaz sobasının yüzeyinden çıkarmanın etkili bir yolu var. Bu sihirli madde sitrik asit gibi büyük oranda asit içerdiğinden, bu yöntem limon tuzu ile temizlemekten ibarettir. Gazlı sobanızı veya elektrikli fırınınızı temizlemeye başlamadan önce elektrik fişi prizden çekilmelidir. Narenciye tuzu bakterileri öldürür ve gaz kaçaklarını tıkar.Ayrıca ocak camını cilalamak ve temizlemek ve ocak yüzeyindeki ve kapağındaki yağı etkin bir şekilde çıkarmak için kullanılır.

Temizleme yöntemi

1- Bir litre kaynar suda iki yemek kaşığı limon tuzu ile büyük bir kapta gazlı gözlerinizi ıslatabilirsiniz.

2- Bir gecede bırakın.

3- Sert bir süngerle temizleyin ve iyice durulayın, temiz bir bezle kurulayın ve eskisi gibi geri dönecektir.

2- Soba fırını ve elektrikli fırının temizlenmesi

Soba fırınının iç kısmının temizlenmesi ve elektrikli fırının temizlenmesi, üzerinde biriken inatçı yağın temizlenmesi için daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Ancak kabartma tozu yöntemi kullanılarak bu sorun hemen ortadan kalkacaktır çünkü bu madde, zararlı kimyasallar içeren ticari temizlik ürünlerinden daha fazla temizlik işlemini kolaylaştırmaktadır. Gazlı sobanızı veya elektrikli fırınınızı temizlemeden önce fişi prizden çekmeyi unutmayın.

Temizleme yöntemi

1- Fırının altına ve fırın kapısının üstüne biraz su serpin, ardından püskürtülen suyun üzerine bol miktarda karbonat dökün.

2- Yağın daha hızlı atılması için suyun sıcak olması tercih edilir. Bırak Çeyrek saat ve sonra benim neslim Temizleme fırçası waFırının kenarlarını ve köşelerini temizleyerek, kir ve yağı temizleyerek başlayın.

3- Fırını temizlemeyi bitirdikten sonra, bir parça nemli bez getirin ve temizlik izlerini silin.

4- Geri gel Tekrar silin ve durulayın; fırın parlak ve temiz olacaktır.

3- Yanmış Tefal kaplarının temizlenmesi

Yanmış Tefal kaplarını çizmeden temizlemek zor olsa da sirke ve kabartma tozu kullanımı ile çok kolay. Bu iki malzeme, Tefal kaplarının maruz kaldığı sert yağlı yakıtların giderilmesine büyük katkı sağlar ve aynı zamanda tencere tabanındaki yanık ve yağ izlerini gidermek için de kullanılabilir.

Temizleme yöntemi

1- Bir bardak beyaz sirke, bir bardak kaynar su ve iki yemek kaşığı karbonat yapın, ardından kabın altını bir kat su ile kaplayın.

2- Suya sirke ekleyin, tencereyi ocağa koyun ve kaynayana kadar bekletin.

3- Kaynattıktan sonra tencereyi kaldırın ve üzerine karbonat ekleyin. Ardından tavayı yanıklardan ovalayın ve sert bir süngerle yağlayın.

4- Bir karbonat ve sudan oluşan bir hamur yapın ve kapların üzerine koyun.

5- İyice ovalayın, yanıklar ve yağlar hızlı ve etkili bir şekilde giderilecektir.

4- Lavabo ve tuvalet temizliği

Küvet ve tuvaletler, sirke, limon suyu, tuz, klor ve kabartma tozu karışımı hazırlamak için oldukça etkili bu cilalama ve sterilizasyon yöntemi ile temizlenir.

Temizleme yöntemi

1- Tüm malzemeleri uygun miktarda suyla karıştırın ve karışımı küvete, sifonlu küvete ve tuvalete püskürtün.

2- Banyo temizleme fırçasıyla kiri, kiri ve pası ovalayın.

3- Bu yöntem antibakteriyeldir ve lavabo ve tuvaletlerin dezenfekte edilmesine yardımcı olur.

5- Seramik zeminlerin temizlenmesi

Seramiklerin temizlenmesi ve cilalanmasına gelince, seramiklere ve zeminlere harika bir parlaklık veren amonyakla temizlik ve dezenfeksiyonun bir yolu vardır. Bu yöntem, seramik zeminleri kir ve yağdan arındırır.

Temizleme yöntemi

1- Bir kova suya biraz amonyak, klor ve sirke koyun ve seramik bir paspasla temizleyin.

2- Kir ve kirlerin büyük ölçüde temizlendiğini fark edeceksiniz.

3- Mutfak ve banyo duvarlarındaki seramik karolara erişmek için eski bir süpürgenin üzerine bir bez kullanabilirsiniz.

Önceki adımları uyguladıktan sonra, canım mümkün olan en kısa sürede temiz bir evin tadını çıkarabilecektir.