Zararlı feseek hazır ve evde hazırlamanın yolları

Fesikh hasarı Birçoğu onu tanıyor Mısır mutfağı web sitesi Tabii ki anneler, özellikle her zaman sofrada bulunan veya dışarıda lezzetli bir şekilde servis edilen, sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişiyi kendine çeken aile üyeleri için en iyi yiyecekleri sunmaya heveslidirler ve bunların da üzerinde kendine özgü bir tat ve kokuya sahip hazır fesikhler bulunur. Şam El-Nessim’deki Mısırlı ailelerin masalarında bu çok önemlidir, bu nedenle evde kolaylıkla fesikh hazırlamayı öğrenmek için aşağıdaki satırlarda bizi takip edin.

Hazır Fesikh hasarı

Fesikh hasarı
Fesikh hasarı

Tabii ki, feseekh veya genel olarak tuzlu yiyecekler, bakteri ve mikropların büyümesi ve yayılması için uygun bir ortam olarak kabul edilir, özellikle satıcıda uzun süre saklandıklarında, bu onları orijinal tadı ile bozar ve halk sağlığı için tehlikeli hale getirir, yirmi günden fazla olmayan bir süre için fesikh’i kurtarmak doğaldır ve tabii ki satıcı birkaç ay boyunca oradan ayrılmasına neden olur. Sindirim sisteminin birçok hastalığı ve çok kötü ve kötü kokmasına neden olur.

Sadece bu değil, aynı zamanda fesikh, özellikle kolon problemlerinden muzdarip olanlar veya hamilelik sırasında kadınlarda eliminasyon alışkanlıklarında değişiklik olanlar için bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir, özellikle fesikh kontamine olduğunda veya uzun süre kaldığında erken düşüklere neden olabilir.

Evde fesikh nasıl hazırlanır

Evde fesikh hazırlama yöntemine gelince, çok basit hanımefendi, hazırlamanız sadece birkaç dakikanızı gerektirmiyor ancak çok güvenilir ve aşağıdaki malzemeleri getirerek dilediğiniz kadar tuz ile lezzetli bir tada ve çekici bir tada sahip:

  • Beş adet kefal balığı.
  • Bir torba tuz.
  • Çeyrek bardak sıvı yağ.
  • İki yemek kaşığı acı biber.
  • Bir dizi plastik torba.

Nasıl hazırlanır

İlk başta kefal balığının parçalarını getirip dışarıdan suyla iyice duruluyoruz, bir kaç tanesi daha iyi temizlenmeleri için balığın solungaçlarına sokulup daha sonra mutfak düğmesi üzerinde hava kaynağının önünde veya pencerenin yanında gün boyu kurulabileceği gibi sudan tamamen kuruması için bırakıyoruz. Ara sıra eğilmek veya çevrilmek.

Tam bir gün geçtikten sonra, yağ ve acı biber miktarından oluşan tuz miktarı hazırlanır, çocuklar onu yerse terk edilebilir ve daha sonra solungaçları çıkarıp balığın içten tamamen doldurulması için çalışır, birkaçını tamamen kaplanana kadar dışarıdaki balığın üzerine koyarız.

Daha sonra plastik poşetler getirilir, burada her bir parçayı tek bir poşete koyarız, ancak havanın tamamen olgunlaşması için havanın tamamen boşaltılmasına özen gösterilmelidir ve böylece bu adım balıkların geri kalanıyla miktarı bitene kadar tekrarlanır ve kapalı plastik bir kutuya koyup iki hafta boyunca bir yerde bırakırız. Dışarı çıkacak güçlü kokuyu önlediği için iyi havalandırma.

Böylelikle ev feseekh hazır hale gelir, yani belirlenen süre geçtikten sonra poşetten çıkarırsınız, sonra içeriden ve dışarıdan tuz ve koy tamamen çıkarılır, sonra fesikh’i içeriden açıp bağırsağı atmak için çalışırız veya sirke, limon ve yağ ile servis edilir.

Veya omurga çıkarılıp etler küçük parçalar halinde kesilerek küp küp soğan, pul biber, domates, limon dilimleri ile su teresi ve yeşil soğan ile servis edilir ve geri kalanı tekrar kullanıma kadar sağlık ve sıhhatli bir şekilde dondurucuda plastik kutularda saklanabilir.