Güncel İçerikler

Zararlı yiyecekler, yemeyi bırakın

önceki Sonraki 123rf – Brent Hofacke Diyet yaşamımızda ve sağlığımızda büyük rol oynar, bu nedenle sağlıklı ve faydalı yiyecekler yemek, sağlığı korumak ve vücuda ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri vermek için önemlidir. Vücudumuz için vitamin ve mineralleri emmesine, sağlığı iyileştirmesine ve bizi her zaman daha enerjik ve enerjik hissettirmesine yardımcı olan birçok faydalı gıda vardır. […]

Bu Haber 30 Aralık 2020 - 22:27 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

Zararlı yiyecekler, yemeyi bırakın


önceki
Sonraki

 • 123rf – Brent Hofacke

  Diyet yaşamımızda ve sağlığımızda büyük rol oynar, bu nedenle sağlıklı ve faydalı yiyecekler yemek, sağlığı korumak ve vücuda ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri vermek için önemlidir.

  Vücudumuz için vitamin ve mineralleri emmesine, sağlığı iyileştirmesine ve bizi her zaman daha enerjik ve enerjik hissettirmesine yardımcı olan birçok faydalı gıda vardır. Vücuda çok fazla zarar verdiği için tamamen tersi olan başka bir yiyecek türü var. Ayrıca, özellikle sık tüketildiğinde, yüksek kolesterol, yüksek basınç, çeşitli kalp hastalıkları, karaciğer, gastrit, irritabl bağırsak ve artrit gibi birçok hastalığa neden olabilir. Bugün canım, bunlardan kaçınmak ve hemen onlardan uzaklaşmak için çok yediğinizde sağlığınızı etkileyebilecek bazı zararlı yiyecekleri göstereceğiz.

 • Doymuş yağ

  123rf- phloenphoto

  İç Hastalıkları ve Kardiyolog Dr. Hazem Eşref’in bize açıkladığı gibi, doymuş yağlar sağlık için çok tehlikelidir, çünkü doymuş yağlardan zengin gıdaların aşırı alımı çok ciddi hastalıklara neden olabilir.

  Yüksek oranda zararlı yağ içeren fast food ve kızartılmış yiyecekler, kandaki zararlı kolesterolün artmasına, arterlerin ve kan damarlarının tıkanmasına neden olur; Felç ve kan pıhtılaşması gibi kalp hastalıklarının yanı sıra. Yağ ve şekerle beslenen kanserler ve siroz veya yağlı karaciğer hastalığı ve pıhtı oluşumuna yol açan beyin arterlerinin tıkanması gibi karaciğer hastalıkları ve dolayısıyla Alzheimer hastalığı da vardır. Ayrıca özellikle irritabl bağırsak hastalıkları olan kişilerde mide ve bağırsak tahrişine neden olur. Doymuş yağlar, yarı kızartılmış patates, kraker, turtalar ve karmaşık yağ oranı yüksek diğer yiyecekler gibi hazırlanmış yiyeceklerde bulunur. Doymuş yağlar, kızartma için birden fazla kez kullanılan ev yağında da bulunur. Bu nedenle yağı kızartma için kullanırken yalnızca bir kez kullanılmalı ve hemen ardından atılmalıdır.

 • Tatlılar ve şekerler

  123rf

  + –

  İster genç ister yaşlı olsun herkes tatlı yemeyi sever, ancak ne yazık ki tatlılar ve şekerlerin vücut için birçok riski vardır. Kalıcı olarak obezite ve uyuşukluk ve uyuşukluk hissine neden olur.

  Aynı zamanda iştahı tıkar ve sağlığımıza iyi gelen sebze ve meyveleri yeme arzusunu hissetmemize neden olur. Ayrıca aşırı tatlı tüketimi diş çürümesine, şeker hastalığına ve diğer hastalıklara neden olur. Ek olarak, birkaç saat süren geçici olarak şeker yeme ihtiyacımızı karşıladığından ve daha sonra vücudun başka bir şeker türü yemeye ihtiyaç duyduğundan, şekere olan ihtiyacımızı kalıcı olarak artırır. Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu şekerlerin meyvelerden alınması tercih edilir, çünkü meyve şekeri doğaldır, vücuda faydalıdır ve kompozisyonu basittir. Ayrıca onları yemek vücudun daha uzun süre şekere ihtiyaç duymasına neden olmaz. Ayrıca çocuklarımızı tatlı yemek yerine faydalı meyveler ve doğal meyve suları yemeye yönlendirmeliyiz çünkü tatlıların sağlıkları üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

 • Kafein

  123rf – Kaspars Grinvalds

  Kafein, özellikle çay, kahve ve alkolsüz içecekler gibi çok fazla zengin içecek içtiğinizde sağlığı çok etkiler.

  Aşırı kafeinli içecek içmek, kalp çarpıntısı ve artan kalp atışıyla birlikte rahatsızlık hissi gibi birçok soruna neden olur. Ayrıca kafeinli içecekler, özellikle irritabl bağırsak sendromu için mide tahrişine neden olur. Ayrıca kafein tüketmek, sinir yorgunluğuna, ekstremitelerde gerginliğe ve titremeye neden olduğundan beyne ve sinir sistemine zarar verir. Bu nedenle çok fazla kafeinli içecek içmemelisiniz. Günde bir fincan çay veya kahve sağlığı etkilemez. Alkolsüz içeceklerden de kaçınmalısınız çünkü bunlar büyük oranda kafein içerir. Ayrıca büyük oranda şeker içerir ve özellikle koyu alkolsüz içecekler olmak üzere sağlık üzerinde birçok zararlı etkiye sahiptir.

 • Turşu

  123rf – Engin Korkmaz

  Turşu, özellikle çok yediğinizde sağlığı olumsuz etkileyen tehlikeli gıdalardır.

  Turşu vücuda çok büyük bir tuz yüzdesi verir, bu da vücudun ihtiyaç duyduğu yüzde çarpıdır. Vücuttaki fazla tuzların, en önemlisi yüksek tansiyon olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu bilinmektedir. İdrar yoluyla büyük oranda tuzdan kurtulamadığı için böbrekleri de olumsuz etkiler. Ayrıca, fazla tuz eklemler arasında birikerek kemiklerde ve eklemlerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olduğundan fazla tuzlar kemikler üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Vücudun fazla tuzlardan kurtulabilmesi için turşu yedikten sonra bol miktarda su içmek tercih edilir.

 • Cıva içeren yiyecekler

  123rf – Alexander Raths

  Balık Fosfor içeriği bakımından zengin ve kolay sindirilebilir protein bakımından yüksektir. Ayrıca düşük oranlarda omega-3 gibi yağ asitleri ve doymuş yağlar içerir.

  Bununla birlikte, cıva bakımından yüksek olan bazı balık türleri vardır. Bu, Dünya Gıda ve İlaç İdaresi ve Çevre Koruma Ajansı tarafından onaylandı ve kadınlara bu tür balıkları, özellikle de hamile kadınları azaltmalarını tavsiye etti. Cıva, beyne etkisi olan toksik maddelerden biri olarak kabul edilir, bu nedenle cıva içeren balıkları daha fazla yememek tercih edilir. Ve özellikle köpekbalıkları ve bazı uskumru türleri gibi balık avlayan aileler için gösterge niteliğindeki verilerle türlerin güvenliğini sağlayın. Haftada bir veya iki öğünün yeterli olması da tavsiye edilir.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal